Yeni polemik konusu: Külliye

Yeni polemik konusu: Külliye
Yeni polemik konusu: Külliye
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kampüs yerine külliye denilmesini istedi. Türk Dil Kurumu'na göre, külliyenin anlamı şöyle: "Bir caminin çevresinde cami ile birlikte kurulmuş medrese, imaret, sebil, kitaplık, hastane vb. yapıların bütünü."

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Kampüsü ve Sağlık Temel Bilimleri Binası açılış töreninde yaptığı konuşmada yeni bir polemiğin de fitilini ateşledi. Erdoğan “Kampüs değil külliye dersek daha isabetli olur” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Ankara ’da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Kampüsü ve Sağlık Temel Bilimleri Binası açılış törenine katıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kampüs yerine ‘külliye’ denilmesini istedi ve ekledi:

“Kampüs yerine ‘külliye’ desek daha güzel olur. Esenboğa Kampüsü yerine Esenboğa Külliyesi daha isabetli olur. 1 milyon metrekare kapalı alana sahip olacak böyle bir külliye geleceğin güçlü nesillerini yetiştirecektir.

TDK’YA GÖRE KÜLLİYE...

“Bir caminin çevresinde cami ile birlikte kurulmuş medrese, imaret, sebil, kitaplık, hastane vb. yapıların bütünü”