Yeni polemik konusu: Külliye

Yeni polemik konusu: Külliye
Yeni polemik konusu: Külliye
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kampüs yerine külliye denilmesini istedi. Türk Dil Kurumu'na göre, külliyenin anlamı şöyle: "Bir caminin çevresinde cami ile birlikte kurulmuş medrese, imaret, sebil, kitaplık, hastane vb. yapıların bütünü."

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Kampüsü ve Sağlık Temel Bilimleri Binası açılış töreninde yaptığı konuşmada yeni bir polemiğin de fitilini ateşledi. Erdoğan “Kampüs değil külliye dersek daha isabetli olur” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Ankara ’da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Kampüsü ve Sağlık Temel Bilimleri Binası açılış törenine katıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kampüs yerine ‘külliye’ denilmesini istedi ve ekledi:

“Kampüs yerine ‘külliye’ desek daha güzel olur. Esenboğa Kampüsü yerine Esenboğa Külliyesi daha isabetli olur. 1 milyon metrekare kapalı alana sahip olacak böyle bir külliye geleceğin güçlü nesillerini yetiştirecektir.

TDK’YA GÖRE KÜLLİYE...

“Bir caminin çevresinde cami ile birlikte kurulmuş medrese, imaret, sebil, kitaplık, hastane vb. yapıların bütünü”


  http://www.radikal.com.tr/1266878126687810

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - amaurot

  Hadi bi süre de bununla oyalanıverin... % 10 barajı görünmesin, Güneydoğu'da olanlar görünmesin, Yolsuzlukları araştırma komisyonunda konuşulanlar duyulmasın... Asgari ücretliye verdikleri zamla Milletvekillerine yapılan zamlar kıyaslanmasın... Dahası Gıda fiyatlarındaki aşırı yükseliş hiç derdimiz asla tasamız olmasın! Bu ülkede gerçek sorunların, esaslı sorunların halk tarafından görünür olmasını engellemek, perdelemek maharet isteyen bir iş değil... Memleketin tepesi bi kürsü bulur, osmanlıca der, bi kürsü bulur külliye der yandaşıyla yandaşsız olanıyla bütün medyayı bu fasit daire etrafında döndürür. Oh ne âla memleket! Herşey güllük gülistanlık tek derdimiz, kampüs mü demeli külliye mi demeli.. neyi nasıl etmeli de halk görmemeli!

  17/25 Aralik Yolsuzluklari hangi kulliyelerde konusulacak? - ohabey

  Bakalim bu hafta hangi kulliyelerde 17/25 Aralik yolsuzluk skandali konusulucak.

  nur - user490650

  topu gibi bir tartışmamız oldu.

  yine erdogan konustu. - kurdolog

  bir deli bir kuyuya bir tas atar kirk akilli bunu cikaramaz. bizler biktik bu sacma haberleri okumaktan. bence sizde artik vermekten vazgecin. basin mensuplarina da hani eglence cikiyor sanirim . erdoganin her soyledigini haber edip ortaligi karistirmak islerine geliyor. basin bu kadar uzerinde durmazsa bizler de onun bu sacmaliklarini okumak zorunda kalmayacagiz. ulkede daha ciddi konular varken bence onlarla ilgili haberler verimsei ve ordan gundem olusturmak daha uygun olur.

  _artık_ - burak akif

  bırakın, görmezden gelin, haber yapmayın. biz okuyucuların moralini bozmayın. bakın ben daha ilk harfi görünce hemen atlıyorum, kafamı ne diye yeni bir saçmalık ile meşgul edeyim ki.

  Fazla takılmayın isterseniz. - user953805

  Abicim adam üniversiteyi açıyor gereken desteği çıkıyor siz isme takılıyorsunuz ya. Biraz Türkiye için hareket edin.

  Turkce yerine arapca... - AT1928

  Yakinda turkce yerine arapca, anayasa yerine seriat önerecek bu adam