Yeni ses kayıtları: TÜRGEV ve Fenerbahçe iddiaları

Yeni ses kayıtları: TÜRGEV ve Fenerbahçe iddiaları
Yeni ses kayıtları: TÜRGEV ve Fenerbahçe iddiaları
Ses kayıtları ardı ardına gelen ile yolsuzluk iddialarına yenileri ekleniyor. Son olarak TÜRGEV'le ilgili savcılık fezlekesinde yer aldığı iddia edilen suçlamalara ilişkin kayıtlar ve Başbakan ile oğlu arasında Fenerbahçe kongresine ilişkin geçtiği iddia edilen bir kayıt yayınlandı.

Radikal.com.tr - Ses kayıtları ile gündeme gelen yolsuzluk iddialarının arkası kesilmiyor. Son olarak dün yayınlanan kayıtlarda, TÜRGEV'in faaliyetlerine ilişkin savcılık fezlekesinde yer aldığı iddia edilen konuşmalar yer aldı. Sözcü ve Birgün gazetelerinin birinci sayfalarından duyurdukları konuşmalarda Bilal Erdoğan'la Fatih Saraç arasında geçen bir diyalogda Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen sesin, “Bu zekat mı öbür türlü mü?” diye sorduğu duyuluyor.

Haberlerde TÜRGEV faaliyetlerine ilişkin savcılık fezlekesinde yer aldığı öne sürülerek ve ses kayıtları dayanak gösterilerek, Başbakan Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'a, “vakfın arazi devri ve bağış toplanması işlemlerinde kamu nüfuzunu kullanarak ödemeler yaptırılmas”, “ödemeyi yapan şahısların kamu kurumlarında ihtiyaç duyduğu belge izin vs. işlemlerinin gerçekleştirilmesi”, “Bilal Erdoğan’ın Tayyip Erdoğan adına hareket ettiği, şahısların özellikle hazine arazileriyle ilgilendikleri, hazine arazilerini ihaleye fesat karıştırarak, usulsüz yöntemlerle vakıf zimmetine geçirdikleri, vakıf adına bedelsiz kamu arazisi kiraladıkları, bu araziler ile ilgili yetkili kurumlara talimatla ve önceden tasarlayarak imar plan değişiklikleri yaptırılması” gibi suçlamalar yöneltildiği yer aldı. 

Ses kaydında, Başbakan’ın oğlu Bilal Erdoğan’la, Ciner Medya Grubu Yöneticisi Mehmet Fatih Saraç arasında geçtiği ileri sürülen konuşmalarda, Saraç'ın Bilal Erdoğan’dan TÜRGEV’in hesap numarasını istediği ve Ali Kibar isimli kişinin para göndereceğini söylediği duyuluyor. Bilal Erdoğan'a ait olduğu öne sürülen ses ise, “Bu zekat mı öbür türlü mü” şeklinde bir cevap veriyor. Saraç, zekat olmadığını 'normal' olmadığını söylüyor. İkilinin sonraki görüşmesinden yatırılacak tutarın 1 milyon lira olduğu anlaşılıyor. 

Başbakan'a 3 kilometrelik, 'hırsız var' yürüyüşü

TÜRGEV: EN HAFİF İFADESİYLE ALÇAKLIK

İddiaların odağındaki vakıf TÜRGEV ise ses kayıtlarına ilişkin olarak yapılan açıklamada ise, "Vakfımıza bağışta bulunan hayırseverlere 'rüşvetçi' yaftası yapıştırmaya çalışmak, vakıf kültürümüze, özellikle de bu aziz milletin yardımlaşma ve paylaşma duygularına açık bir saldırıdır. Hele ki 'bunun karşılığında devletin çeşitli kurumlarının ihalelerinin alındığı' iftirasında bulunmak, en hafif ifadesi ile alçaklıktır" denilmişti.
AB, Türkiye'deki bakanlığa verdiği paraların peşine düştü

ALİ KİBAR: İDDİALAR KABUL EDİLEMEZ

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar da konuyla alakalı bir açıklama yaptı.

Açıklamada Kibar şunları söyledi; "Yaklaşık 40 yıllık bir sanayi grubunu karalamaya yönelik bu iddia asılsız olup, din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin toplum menfaatleri doğrultusunda kamuoyunun her kesimiyle barışık davranış sergilemeye gayret eden bizlerin, ülkemize ve halkımıza sosyal katkı amacıyla yaptığımız faaliyetler tamamen etik kurallar çerçevesindedir. İyi niyet ölçülerindeki desteğe yönelik katkılarda bulunan birisi olarak, temsil ettiğim istihdam ve iş hacmiyle hiçbir şekilde uyum dahi sağlamayacak nitelikteki utandırıcı ithamı tamamıyla reddediyorum.

Birtakım sivil toplum kuruluşlarının üyesi ve veya yöneticisi durumundayım. Konumumuz itibariyle birçok değişik kurum ve kuruluşa, kamu yararına olanlar da dahil olmak üzere, vakıflara, sportif aktivitelere, sağlık, sanat ve kültürel faaliyetlere, eğitim faaliyetlerine ve yatırımlarına değişik meblağlarda maddi-manevi yardım ve desteklerde bulunmaktayız. Böylesine iyi niyetle yapılan farklı alanlardaki desteklerin ve katkıların kötü amaçlı algıların yaratılmasına yönelik kullanılmasını esefle kınıyorum."

'Aydınlar'ın konuşmasını Başbakan yazdı' iddiası

Son ses kayıtlarından biri de Fenerbahçe ile ilgili. Buna göre, Başbakan Erdoğan’a ait olduğu iddia edilen ses, Aziz Yıldırım‘ın şike operasyonuyla ilgili olarak son Kongre’de kendisine rakip olan eski Federasyon Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’a yönelttiği, “Şenes Erzik ile Başbakan’a bilgi vermek için gittiğinizde Başbakan size ‘Fenerbahçe şike yaptı mı’ diye sorunca siz ne cevap verdiniz?” sorusundan rahatsızlığını Bilal Erdoğan olduğu iddia edilen kişiye iletiyor. Aziz Yıldırım‘ın bu görüşmenin içeriğini bilmesinden hoşnut olmayan Erdoğan, Yıldırım’ın konuşması için “edepsizce bir yaklaşım” ifadesini kullanıyor.
Erdoğan'a ait olduğu öne sürülen ses, Bilal Erdoğan'dan yanına İstanbul Büyükşehir Belediyespor İdari Menajeri Mustafa Eröğüt’ü alarak Mehmet Ali Aydınlar’ın yanına gitmesini istiyor. Yıldırım’a doğrudan cevap vermek istemediğini, Aydınlar’ın cevap vermesini istediğini belirtiyor. Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses, Aydınlar’ın Yıldırım’a o ortamda konuşulanları nereden bildiğini soran bir açıklama yapmasını isterken, Aziz Yıldırım‘ın Fenerbahçe Bank kuracağı yönündeki açıklamalarına da 500 milyon dolarlık borcunu hatırlatarak karşı yanıt vermesi gerektiğini söylüyor.
Ses ayrıca, Mehmet Ali Aydınlar’ın Yıldırım’a karşı kullanması için Aziz Yıldırım’ın “yat limanı kuracağı”, “banka kuracağı”, “Kenan Evren Lisesi’ni yıkıp AVM yapacağı” vaatlerine karşı tezler söylüyor. Bunların mümkün olmadığını Aydınlar’ın söylemesini istiyor. Görüşmede yine aynı ses tarafından, "Aydınlar’ın Aziz Yıldırım’ı Fenerbahçe’yi mağdur eden şike yasasını bizzat Aziz Yıldırım’ın gündeme getirdiğini söyleyerek de" vurmasını istiyor.

Okul taksidi iddiası

Haramzadeler isimli Twitter hesabından bir ses kaydı daha sızdırıldı. Dönemin Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Başbakan'ın danışmanı İbrahim Kalın ve Abdullah Tivnikli'ye ait olduğu öne sürülen ses kaydında, rüşvet olarak okul taksidi ödetildiği öne sürülüyor. İçişleri Bakanı Efkan Ala, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın danışmanı İbrahim Kalın ve Kuveyt Türk Bankası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdullah Tivnikli'ye ait olduğu öne sürülen ses kaydında Tivnikli'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı farklı bir şirket için Başbakanlık Müsteşarlığı'nda bulunan bir dosyayı bizzat Başbakan'ın danışmanı İbrahim Kalın'ın takip ettiği iddia ediliyor.