Yeni TCK için uzlaşma arayışı

Meclis'in 14 Eylül'de olağanüstü toplantıyla ele alacağı yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) tasarısı için AKP ile CHP arasında yeniden pazarlık başladı.

AKARA - Meclis'in 14 Eylül'de olağanüstü toplantıyla ele alacağı yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) tasarısı için AKP ile CHP arasında yeniden pazarlık başladı.
Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan ve AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, dün CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaret etti. Görüşmeye CHP'den Grup Başkanvekili Kemal Anadol
ile Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu da katıldı.
Görüşmenin ardından, AKP'nin bazı maddelerde değişiklik istediğini belirten Baykal, "Ne gibi değişiklik önerileri getireceklerini öğrenmek istedik. Önerilerini getirecekler, görüşümüzü daha sonra ortaya koyacağız" dedi.
TCK'nın Anayasa kadar önemli olduğunu vurgulayan Çiçek ise, tasarının uzlaşmayla çıkmasını istediklerini söyledi. Tasarının birkaç maddesinde teknik değişiklik yapılabileceğini belirten Çiçek, bazı maddelerin de tasarıda yer alıp almayacağının değerlendirileceğini belirtti.
Baykal'ın, AKP'den önerilerini 'yazılı' istemesi üzerine Çiçek, Kapusuz ve Toptan, Meclis'te üç saat süren bir toplantı yaptı. Toplantının ardından Kapusuz, tasarının özellikle 'türbana' yönelik maddelerinde değişiklik isteyen AKP, önerilerini CHP'li Anadol'a iletti.