Yeni yıla eski gündem

Yeni yıla eski gündem
Yeni yıla eski gündem
Türkiye'nin gündemini yeni yılda da 'bildik' sorunlar oluşturacak.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

Yeni anayasa, Kürt sorunu ve cumhurbaşkanlığı seçimi 2011’de olduğu gibi, 2012 yılının da en hararetli tartışmalarının yapılacağı konuların başında gelecek. İşte 2012’nin sıcak gündemi:

Cumhurbaşkanı seçimi: Yeni yılın ana gündemlerinden birini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresi ile cumhurbaşkanı seçimine ilişkin yasa oluşturacak. Muhalefete göre Gül’ün görev süresi 5 yıl, Köşk seçiminin tarihi 2012. İktidara göre ise süre 7 yıl, seçim tarihi 2014. Bu tartışmalara son vermek için yasal düzenleme yapılması gündemde. Düzenlemenin anayasada mı, yasa da mı yapılacağı bir başka tartışma konusu. Köşk seçimi ile birlikte Gül ve Başbakan Erdoğan ’ın siyasetteki konumlarıyla, AKP ’deki olası gelişmelere ilişkin senaryolar da tartışmaların odağında yer alacak.

Yeni anayasa: Meclis’te kurulan Uzlaşma Komisyonu’ çalışmalarını 2012 yılı sonunda bitirmeyi hedefliyor. Tüm kesimlerin görüşleri 30 Nisan’a kadar alınacak. Sonra ilkeler belirlenerek taslak metin hazırlanacak. Taslak kamuoyunda tartışılacak, ardından TBMM Başkanlığı’na sunulacak. Özellikle Meclis’teki partilerin ‘kırmızı çizgileri’ nedeniyle yeni anayasa sürecinin hayli sancılı geçmesi bekleniyor.

Kürt sorunu: Kürt sorunu yeni yılda yine Türkiye ’nin öncelikli gündem maddesi. Bir yandan açılımlar, diğer yandan askeri operasyonlar çerçevesinde ilerleyeceği anlaşılan Kürt sorunu, yeni anayasa tartışmalarının ana ekseninde yer alacak. Siyasi parti temsilcilerinin çalışmalar sırasında sık sık karşı karşıya gelmesi, bunun da toplumda yoğun tartışmalara yol açması bekleniyor. BDP ’ye kapatma davası açılacağı iddiaları sorunun önemli bir boyutunu oluşturacak gibi.

Davalar ve soruşturmalar: Geçen yıl başlayan 12 Eylül soruşturması, darbenin 30’uncu yılı olan 2012’de çok daha fazla gündemde olacak. Yine, geçen yıl başlayan ve bu yıl bitirilmesi beklenen faili meçhul cinayetler soruşturması da 2012’ye damgasını vuracak. Deniz Feneri soruşturması ile yaklaşık 3 yıldır bir mesafe alınamayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast olayını kapsayan ‘Kozmik Oda’ soruşturmasının bu yıl tamamlanması bekleniyor. Yeni yılın çok konuşulacak bir diğer gündemi de Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüyle ilgili soruşturma. Ergenekon, KCK, Oda TV, Balyoz ve Şike davaları 2012’de de çok konuşulacak. Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili dava bu yıl karara bağlanacak. Milletvekilleri ve gazetecilerin tutuklu bulunduğu davalar kapsamında sık sık tartışma konusu olan tutukluluk sürelerine ilişkin bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı da yeni yılın en merak edilen konuları arasında yer alacak.

Tartışmalı yasalar: Demokratik açılım ve yargının hızlandırılması amacıyla TCK, CMK, CİK, TMK, Toplantı ve Gösteri Yürüşleri olmak üzere pek çok yasada değişiklik öngören düzenlemelerin Meclis gündemine gelmesi bekleniyor. 2B’ler, çek, sendikalar ve intibak ile ilgili yasalar da yeni yılın tartışılacak düzenlemeleri. Deprem riski taşıyan binaların yıkılmasını öngören düzenlemelerin de yılın ilk aylarında Meclis’e sevk edilmesi bekleniyor.

Şiddete çözüm yılı olsun

2011 yılında, kadına yönelik şiddet olaylarındaki artış yoğun tartışma konusu oldu. Mevcut mevzuatın ve uygulamaların kadınları korumaya yetmediği eleştirileri sıkça tartışıldı. 2012’de kadına ve çocuklara yönelik şiddet ve bu konuda hazırlanan yasal düzenlemeler de hem Türkiye’nin hem de Meclis’in çok konuşacağı konulardan olacak. Kadın Cinayetlerini Önleme Platformu’nun yıl sonunda açıkladığı araştırma, sorunun vahametini açıkça gözler önüne sermişti. Bu araştırmaya göre geçen yıl 160 kadın, kocası, erkek kardeşi ya da babası tarafından öldürülmüştü. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin kadın cinayetlerine karşı ‘elektronik kelepçe’ gibi önlemler alınacağını söylemişti.