Yiğit Bulut, Putin'e kızdı

Yiğit Bulut, Putin'e kızdı
Yiğit Bulut, Putin'e kızdı
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, Rusya'nın son 10 yıldır Türkiye'den çok ciddi destek gördüğünü belirterek, "Putin'in attığı bu adım Türkiye-Rusya dostluğuna yakışmadı" dedi.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'soykırım' ifadesini kullanmasını A Haber 'de değerlendirdi.
Rusya'nın son 10 yıldır Türkiye ’den çok ciddi destek gördüğünü söyleyen Bulut, "Putin'in attığı bu adım Türkiye-Rusya dostluğuna yakışmadı" dedi. İşte Bulut'un o sözleri:

RUSYA NEDEN BÖYLE BİR HATA YAPTI?

Rusya son 10 yıldır Türkiye’den çok ciddi destek gördü. Yalnız kaldığı dönemlerde Türkiye tarafından gerçekten desteklendi. İyi ilişkiler başlamıştı ve Sayın Putin ile Sayın Cumhurbaşkanımız arasında çok ciddi iyi ilişki vardı ki hala var, ama bu adımın atılması bu iyi ilişkiye yakışmadı çok açık söyleyeyim. Dolayısıyla böyle bir adımın neden atıldığı ve Rusya’nın neden böyle bir stratejik, bana göre hata yaptığını, bence çok iyi sorgulamak gerekiyor. Çünkü Rusya yalnız bir devlet bugün dünyaya baktığınızda kimsesi olmayan bir devlet. Ambargolar, yaptırımlar sürekli maddi manevi baskı altında kalan bir devlet. Ve biz bu yaptırımlar ambargolar, maddi, manevi baskılar sırasında her zaman Rusya’ya destek olduk.

DOSTLUĞA YAKIŞMAYAN BİR ADIM

Osmanlı tarihinin kırılması Kırım Savaşıyla başlar. Yani Kırım Savaşı’nı finanse etmek için 18 büyük borçlanma yapan Osmanlı, Batı’ya yaklaşmak zorunda kalmıştır. Dolayısıyla Osmanlı’nın tasfiye olma süreci aslında 1854’te başlar. 1854’ü finanse etmek için Düyun-u Umumiye kadar giden bir süreç başladı. Rusya o dönemde güven vermiyordu ve güven vermediği için Batı’yla ittifak yapmak zorunda olan bir Osmanlı İmparatorluğu ortaya çıktı. Sayın Cumhurbaşkanımız son 10 yılda Başbakanlığı dönemi dahil, Rusya’ya çok önemli kartlar açtı. Onlara kolaylıklar sağladı ve Rusya’nın bu hapsolmuşluğunu Batı bloğu karşısındaki aslında yalnız duruşunu normalleştirme çabasını çok net ortaya koydu. Ama Sayın Putin’in attığı bu adım ne bu dostluğa, ne bu stratejik yakınlaşmaya ne de bu yeni dünya denklemine yakışmadı diye düşünüyorum.