Yiğit Bulut: Tayyip Erdoğan Sezar'a benziyor!

Yiğit Bulut: Tayyip Erdoğan Sezar'a benziyor!
Yiğit Bulut: Tayyip Erdoğan Sezar'a benziyor!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı Yiğit Bulut, Türkiye'deki oligarkların kaçmaya başladığını söylerken, Erdoğan'ı Sezar'a benzetti! TRT Haber TV'de yayınlanan, programda konuşan Yiğit Bulut, siyasette yaşanan kriz için ilginç değerlendirmeler yaptı.

RADİKAL - Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut  Türkiye ’deki durumu 'Roma' ve 'Sezar' örnekleriyle açıkladı. Bulut'un TRT Haber TV'de yaptığı açıklamalar konuştu:

SEZAR “ROMA’NIN OLANI ROMA HALKINA VERMEYE HAZIR MISINIZ” DEDİĞİNDE…

Sezar, Rubicon Nehri’nin kenarına geldiği zaman, o güne kadar hiçbir general lejyonlarıyla birlikte Rubicon Nehri’ni geçip Roma’ya girmemiş. Lejyonlarına dönüp soruyor:
“Roma’nın olanı, Roma halkına vermeye hazır mısınız?” diyor. Önce anlayamıyorlar, tekrar soruyor. Askerleri hep bir ağızdan “hazırız” dedikten sonra Rubicon Nehri’ni geçiyor. O zaman zaten senatörlerin büyük çoğunluğu kaçıyor.

SEZAR İÇİN “DARBE YAPTI, DİKTATÖR OLDU” DİYORLAR

Roma’daki senatörlerin, Sezar’ın ordusu tarafından devrilmesi bir askeri darbe değil bir kere. Böyle yorumlar yapılıyor. “Arkasından diktatörlük geldi” deniliyor. O dönemdeki Sezar’ın lejyonlarına, geçmişine bakarsanız, senatonun içinde bulunduğu kirli ilişkiler yumağına bakarsanız, Roma’nın artık tamamen bir devlet niteliğini kaybedip bir “corruption” yani yolsuzluk yumağı haline döndüğünü dikkate alırsanız, Sezar’ın Roma’ya girişi halk tarafından büyük bir sevinçle karşılanıyor.

ROMA’NIN OLAN, SADECE SENATÖRLER TARAFINDAN PAYLAŞILIYORDU


Dikkat ederseniz, “Roma’nın olanı, Roma’nın halkına vermeye hazır mısınız” diyor. Çünkü o güne kadar Roma’nın olan, sadece senatörler tarafından paylaşılıyor. Zaten Sezar, Rubicon Nehri’ni geçtiği zaman Roma ekonomik olarak yok gibiydi. Yerleşik düzen Roma’nın kanını emmişti. Sezar’ın Rubicon Nehri’ni geçmesi yerleşik düzene karşı bir başkaldırı. Bir askeri geçiş değil. Tam tersi, Roma’daki o kokuşuk, yerleşik düzeni ortadan kaldırmak adına halkla birlikte hareket ediyor.

TÜRKİYE’DE RUBICON NEHRİ GEÇİLDİ

Türkiye’de de aslında Rubicon Nehri geçildi. Sayın Recep Tayyip Erdoğan ’ın 2003 sonrası attığı adımlarla geçildi. Rubicon Nehri, 2008′de IMF ile anlaşma imzalanmayarak geçildi. Rubicon Nehri, çözüm süreci başlatılarak geçildi. Rubicon Nehri, ekonomide tam bağımsız Türkiye paradigması ortaya atılarak ve bunun sonuçları alınarak, üretim odaklı Türkiye ekonomisi tartışmaya açılarak geçildi. Birçok alanda Rubicon Nehri geçildi.


Rubicon Nehri'nin geçilmesi demokrasiyi korumak için yasaktı

Yiğit Bulut'un açıklamalarında sözünü ettiği Roma yakınlarındaki Rubicon Nehri kente giden yol üzerindeki son doğal engeldi. Ve askeri birliklerin bu nehri geçmesi yasaktı. Doğrudan demokrasi ile yönetilen 'Roma Cumhuriyeti' kendisini her türlü askeri müdahaleden ve diktatörlük girişiminden korumak için böyle bir yasa getirmişti. İşte Galya'yı fetheden General Jül Sezar bu zaferin ardından döndüğü Roma'da, Rubicon Nehri'ni ordusuyla geçerek demokrasiye son verdi ve bir diktatöre dönüştü.


  http://www.radikal.com.tr/132098113209815

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  imparator ile kral arasındaki fark - momentum

  Bize göre ikisi de birdir, ama kazın ayağı öyle değil. Dünyada Sezar'dan önce de krallar vardı fakat imparator yoktu. Batı'da imparator karşılığı olarak kullanılan ünvanlar, Kayzer ve Çar (Tsar) sözcükleri doğrudan Sezar'dan gelir. İmparatorun kraldan farkı, daha geniş halk kesitlerine dayanması, halkla daha muhatap bir pozisyonda olması, aristokrasi ve oligarşi gibi sınıf elitizmlerine ters düşen bir monarşi kavramını temsil etmesidir. En tipik örnekleri Sezar, Napolyon ve Osmanlı padişahlarıdır. Krallar aristokrasiye dayanır, imparatorlar ise popülizme. (Popülizmin bugünkü siyasetimizde hala neden geçerli bir format olduğunu buradan anlayın.) Sezar'ın kavgaya giriştiği Roma Senatosu aristokratik bir cumhuriyet kurumuydu, tabana yayılan bir geneli temsil etmiyordu. Bu bakımdan imparator Sezar Roma'da orta ve alt sınıflarca desteklenirken, Senato ise aristokrat cumhuriyeçilere evsahipliği yapıyordu. Bu gerçek, yüzeysel bir eğitim almış günümüz okumuşlarının kavrayışına ters: cumhuriyet'in iyi adam, monark'ın kötü adam olması gerekir, ama öyle değil işte. Yüzyıllar sonra Fransa devriminin ertesinde, Napolyon'un durumu da aynıdır: eski rejim yanlısı muhafazakar Fransızlar (kralcılar), Napolyon'un imparatorluk ünvanını tanımazlar. O dönemin cumhuriyetçilerinin ise, Napolyon'un hatırası ile araları iyidir. Cumhuriyetçileri tutan, kralcılardan nefret eden Victor Hugo Napolyon için, "İsa nasıl tanrı-yaratıksa, o da halk-yaratık" der. (Sırf bilgi için yazdım, Yiğit Bulut'un Erdoğan için söylediklerine atfen değil.)

  Ben şimdi Yiğit Bulut'u niye okudum? - hamzaakyol

  Yiğit Bulut'un çok önemli bilgiler vereceğini düşündüğüm için değil. Yiğit bulutun engin görüşlerinden yararlanmak için de değil. Yiğit Bulut gibi bir adamın okunmayı hakettiğini düşündüğüm için de değil. Yiğit Bulut'un çok zeki, çok akıllı olduğunu düşündüğüm için de okumadım. Yiğit Bulut'un çok saygın olduğunu, çok dürüst olduğunu zaten düşünmüyorum. Yiğit Bulut'u okumamın nedeni bunlar da değil. İşten bunalmıştım, Yiğit Bulut'u okursam, cübbeliyi dinlemiş kadar neşeleneceğimi, kemal sunal izlemiş gibi güleceğimi düşünerek okudum. Fakat pişman oldum. Yiğit Bulut'un o kadar da değeri yokmuş.

  EL HAK DOĞRU, PEKİ AMA SEZAR MATAH BİR ADAM MIYDI? - Ali Karatay

  Değildi, Hollywood'u aradan çıkartırsak, kendisini iktidara getiren Senato'yu yok ederek kendi diktatörlüğünü kurmaya çalışan bir diktatör bozuntusuydu, ölümü de aslında Senato'nun bir tür kendini savunma çabasıydı. Brütüs, Sezar'la kişisel yakınlığına rağmen diktatörlüğü engellemek için sorumluluk üstlenen bir kahramandı. Diktatör yalakaları Sezar'a güzelleme yapabilir, bir Brütüsçüyüz.

  Bilmediğini bilmemek... - user607401

  Bu haberi okuyunca bu haber akla geliyor. https://t24.com.tr/haber/cumhurbaskaninin-150-musaviri-var-bir-tanesi-bir-sey-bilmiyor,290141

  Sonu da... - user1107643

  Aman dikkat et, sonu da Sezar'a benzemesin!