Yıldırım: Doğru telaffuz etmezseniz Erdoğan gibi 'hayırsız olsun' dersiniz!

Yıldırım: Doğru telaffuz etmezseniz Erdoğan gibi 'hayırsız olsun' dersiniz!
Yıldırım: Doğru telaffuz etmezseniz Erdoğan gibi 'hayırsız olsun' dersiniz!
7 Haziran seçimlerinde HDP'den Siirt Milletvekili seçilen Türkiye'deki ilk Kürdoloji Enstitüsü'nün eski başkanı Kadri Yıldırım TBMM'de kendisinden Kürtçe dersi almak isteyen vekiller olduğunu söyledi. Yıldırım dilin doğru kullanımına ilişkin de Tayyip Erdoğan'ın TRT Şeş açılışındaki telaffuzunu örnek verdi.

RADİKAL - HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım Habertürk gazetesinden Esra Yazdıç'ın sorularını yanıtladı. Yeni hedefinin Kürtçe öğretimini Meclis'e taşımak olduğunu söyleyen Yıldırım, "Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, Başbakan'a, bakanlara ve milletvekillerine Kürtçe öğreteceğim. Bunu da Meclis çatısı altında yapmak istiyorum. Meclis profiline bakınca Kürt olduğu halde Kürtçe bilmeyen Kürt olup Kürtçe'yi orta seviyede bilen ya da Kürt olmayıp dolayısıyla Kürtçe de bilmeyen vekiller var. Temel, orta ve ileri düzey olmak üzere üç aşamalı bir kurs açabileceğimi düşündüm bunun için Meclis Başkanlığı'na başvuruda bulunacağım. Meclis'in olurunu almak istiyorum. Olmazsa özel teşebbüs olarak yine Meclis'te, belki kendi odanda ders vereceğim. Ücret de talep etmeyeceğim" dedi.

Vekillerin özellikler seçim dönemlerinde Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı illerde halka Kürtçe hitap etmek istediklerini, bu nedenle ders alabileceklerini belirten Yıldırım, Kürtçe'de de anlam bozuklukları ortaya çıkabileceğini de belirterek 'doğru telaffuz'un önemine dikkat çekti. Yıldırım, "En bariz örneği, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TRT Şeş'in açılışındaki yanlış telaffuzuydu. Sayın Erdoğan açılışta bir harfi yanlış telaffuz ettiği için, 'Hayırlı olsun' yerine 'Hayırsız olsun' demişti" şeklinde konuştu. Erdoğan kanalın açılışında "Bi xêr be" (Hayırlı olsun) yerine "Bêxêr be" (Hayırsız olsun) demişti.