Yılmaz ve Taner'e Yüce Divan yolu

Türkbank Soruşturma Komisyonu, Mesut Yılmaz ile Güneş Taner'in Yüce Divan'a sevk edilmesi gerektiğine karar verdi.

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz ile eski Devlet Bakanı Güneş Taner'in, Türkbank ihalesine fesat karıştırarak devlet zararı oluşmasına neden oldukları iddialarını araştıran Meclis Soruşturma Komisyonu, Yılmaz ve Taner'in Yüce Divan'a sevk edilmesi gerektiğine karar verdi.
Komisyon Başkanı Mustafa Demir, bugünkü toplantının ardından yaptığı açıklamada, komisyonun oybirliğiyle Yüce Divan'a sevk kararı aldığını söyledi. Hassas bir çalışma sürdürdüklerini, daha önce elde edilemeyen bilgi ve belgelere ulaştıklarını kaydeden Demir, komisyon raporunun en kısa sürede tamamlanarak Meclis Başkanlığı'na verileceğini ifade etti.
Türkbank Soruşturma Komisyonu, kurulduğu 25 Şubat'tan bu yana sürdürdüğü çalışmalarını en geç 25 Haziran'a kadar tamamlayarak raporu TBMM Başkanlığı'na verecek. Başkanlığa verilen rapor en geç 10 gün içinde bastırılarak hakkında soruşturma açılması istenen Yılmaz ve Taner'e derhal gönderilecek ve milletvekillerine dağıtılacak.
Rapor, dağıtımı izleyen 10 gün içinde TBMM Genel Kurulu'nda ele alınacak. Genel Kurul'daki görüşmelerin ardından komisyon raporu gizli oyla karara bağlanacak. Genel Kurul, Yüce Divan'a sevk kararını üye tamsayısının salt çoğunluğuyla (276) alabiliyor. TBMM Yüce Divan'a sevk kararı alırsa dosya en geç 7 gün içinde Anayasa Mahkemesi'ne gönderilecek.
Yılmaz ve Taner hakkında, Türkbank'ın Korkmaz Yiğit'e satılmasında ihaleye fesat karıştırdıkları iddiası ile soruşturma komisyonu kurulmuştu. Kamuoyunun 6 yıldır meşgul eden konu, geçen dönemde de Meclis'te soruşturma konusu olmuş, ancak Genel Kurul'dan Yüce Divan'a sevk kararı çıkmamıştı.