Yılmaz'ın üç yıl hapsi isteniyor

Eski ANAP lideri Mesut Yılmaz için işadamı Korkmaz Yiğit'e 'Profesyonel yalancı' diyerek hakaret ettiği gerekçesiyle üç yıla kadar hapis isteniyor.

ANKARA - Eski Başbakan ve ANAP'ın eski genel başkanı Mesut Yılmaz, işadamı Korkmaz Yiğit'e 'Profesyonel yalancı' diyerek hakaret ettiği gerekçesiyle sanık oldu. Hakkında üç yıla kadar hapis istenen Yılmaz'ın yargılanmasına 30 Kasım'da başlanacak.
Yılmaz'ı mahkemelik eden tartışma, Türkbank ihalesiyle ilgili soruşturma ekseninde gelişti. Yılmaz, 13 Mayıs 2004'te, Alaattin Çakıcı'nın da adı karışan Türkbank ihalesiyle ilgili TBMM Soruşturma Komisyonu'na ifade verdikten sonra, gazetecilere şunları söylemişti: "Korkmaz Yiğit, profesyonel bir yalancıdır. Yalancı olduğu mahkeme kararlarıyla da tescil edilmiştir. Ben kendisine ispat hakkı tanıyarak tazminat davası açtım. Kendisi bunu temyiz etmedi, Yargıtay'da kesinleşti. Yayın organlarına dava açtım. Onlar tashihi karar dahi istediler, onlar da kesinleşti. Bank Ekspres davasında kendisinin nitelikli dolandırıcı olduğu yine Yargıtay kararıyla tescil olmuştur."
Bunun üzerine Yiğit'in avukatları, basın yoluyla hakaret edildiği gerekçesiyle Yılmaz hakkında İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. İstanbul mahkemesi ve ardında Ankara 10. Sulh Ceza Mahkemesi, Yılmaz'ın eylemini TCK'nın 'hakaret' fiilini düzenleyen 480. maddesi kapsamında görüp görevsizlik kararı vermişti. Bunun üzerine dosya, Ankara 4. Asliye Ceza Mahkemesi'ne düştü. Ancak bu mahkeme ise atılı suçu 'hakaret' değil, 'basın yoluyla hakaret' olarak değerlendirip dosyayı Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne göndermişti. Bu mahkeme, davayı kabul etti ve ilk duruşma tarihini 30 Kasım olarak belirledi. Mahkeme, Yılmaz'ın ifadesinin alınması için ikametinin görüldüğü Beykoz Asliye Ceza Mahkemesi'ne talimat yazdı. Mahkeme, Yiğit'in delillerinin sorulması için Beşiktaş Asliye Ceza Mahkemesi'ne müzekkere yazdı.
Mesut Yılmaz'ın yargılandığı TCK 480/4. maddesi, 'basın yoluyla hakaret' suçunu işleyenlere altı aydan üç yıla kadar hapis cezası öngörüyor.