YÖK Başkanı: İsabetli sonuç

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç ve rektörler, Sezer'in YÖK Yasası'nı iadesini olumlu buldu.

ANKARA - YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç ve rektörler, Sezer'in YÖK Yasası'nı iadesini olumlu buldu. Teziç, "Cumhurbaşkanı YÖK ve katsayılar arasındaki araç ve amaç ilişkisini kurarak, isabetli, hukuki bir sonuca varmıştır" dedi. Diğer rektörler de şunları söyledi:
Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan: İstediğim bir sonuç. Yasa yükseköğretim sorunlarını çözecek mahiyette değil. ÖSS'ye bir ay kala sistemde değişiklik yapılmak istenmesi yanlış. Yükseköğretime giriş sisteminin yasayla düzenlenmemesi gerekir. Yanlış Köşk'ten döndü. Hükümet bu hususu değerlendirmeli.
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut: Son derece olumlu buldum. Yasa Meclis'e sunulduğundan itibaren benzer fikirleri dile getirdik. Özellikle meslek lisesi ve imam-hatiplerin, üniversiteye girişte genel liselerle katsayılarının eşitlenmesini eleştirdik. Cumhurbaşkanı'nın gerekçesinde yer alan laiklikle ilgili kaygıyı ben de paylaşıyorum. Laiklik ilkesi vazgeçilmezdir.
Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Baki Komsuoğlu: Beklenen bir sonuç. Üniversitelerin reforma ihtiyacı olduğu bir dönemde, çok kısmi bir düzenleme kimseyi tatmin etmez. Gerekçelerin hepsi doğrudur.
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras: Ret gerekçesindeki görüşleri tamamen paylaşıyorum. Geniş bir konsensüsle YÖK'ün ve Türk yükseköğretiminin tümünü kapsayan görüşler alınarak yeniden bir değerlendirme yapılması gerektiğine inanıyorum.
Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tunçalp Özgen: Yasanın iadesi çok olumlu.
(Radikal, aa)