YÖK Başkanı izah edecek

Rektörlere rağmen YÖK yasa taslağını hükümete sunan YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, yarın Üniversitelerarası Kurul toplantısına katılarak gerilimi azaltmak için çaba gösterecek.

ANKARA - Hazırladığı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) yasa taslağını geçen hafta hükümete sunarak, Üniversitelerarası Kurul'dan (ÜAK) sert tepki alan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, ÜAK üyeleriyle yüzleşecek. Prof. Teziç, ÜAK'ın yarın yapacağı olağanüstü toplantıya katılacak.
Rektörlerle arasındaki gerilimin daha fazla artmasını istemeyen Prof. Teziç, ÜAK üyelerine taslağı hükümete neden teslim ettiğini açıklayacak. Bazı rektörleri arayarak, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in önerisiyle tasarıyı sunduğunu belirten Teziç'e, ÜAK üyeleri gerilimin daha fazla tırmanmaması yönünde çağrı yapacak.
ÜAK, toplantıda, Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖK arasındaki çalışmalarda kendilerinin de yer almasını isteyecek. ÜAK, Teziç'e, "Bizim karşı çıktığımız bir taslak olursa, bu uzun ömürlü olmaz" mesajını verecek.
'Bize rağmen yasalaşmamalı'
Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Ayhan Alkış, bundan sonra nasıl bir yol izleneceğine kurulun karar vereceğini söyledi. Prof. Alkış, yeni bir taslak hazırlamalarının söz konusu olmadığını ifade etti.
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut da, taslakla ilgili beklentilerinin dışında hızlı gelişmeler olduğunu dile getirerek, "Bundan sonraki süreci değerlendirmek lazım. Ne şekilde olmalı ki üniversitelere rağmen bu taslak yasalaşmasın. Çünkü bundan önce hükümetle olan gerginliğin nedeni, hükümetin üniversitelere rağmen taslak hazırlamasıydı. O zaman,
'Üniversitelerin içine sinmeyen yasa çabuk yıpranır, eleştiri alır, uzun ömürlü olmaz' demiştik."
Erdoğan'dan Teziç'e jest
Teziç, dün CHP lideri Deniz Baykal'ı ziyaret ederek, yeni YÖK taslağı konusunda bilgi verdi. Teziç, "Konu ne kadar tartışılırsa o kadar çok verim alınır. Ben buna yaratıcı kaos derim" dedi. Teziç, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, kendisinden, Milli Eğitim ile YÖK arasındaki toplantılara başkanlık etmesini istediğini de açıkladı.