YÖK: Para değil kalite önemli

YÖK, KKTC'deki üniversitelere 'ön kayıtla öğrenci alma' yasağının adanın ekonomisini etkileyeceğine yönelik eleştirilere sert tepki gösterdi.

ANKARA/LEFKOŞA - YÖK, KKTC'deki üniversitelere 'ön kayıtla öğrenci alma' yasağının adanın ekonomisini etkileyeceğine yönelik eleştirilere sert tepki gösterdi. YÖK, "Bizim kriterimiz para değil, eğitim kalitesi olmalıdır" mesajıyla, kararı ertelemeyeceğinin sinyalini verdi.
Daha önce KKTC'deki üniversitelerin, ÖSYM'nin yaptığı merkezi yerleştirmeden sonra boş kalan kontenjanları için ÖSS'de puan barajını aşan öğrencileri ön kayıtla almalarına izin veren YÖK, 8 Temmuz'da kararını değiştirdi. KKTC'de bulunan ve diploma denkliği YÖK tarafından tanınan Doğu Akdeniz, Girne Amerikan, Lefke Avrupa, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi'nde öğrenim görmek isteyen öğrencilerin ön kayıtla boş kontenjanlara yerleştirilemeyeceği ve öğrencilerin ÖSYM tarafından yerleştirileceği ilan edildi.
YÖK'ün kararı adaya gelen öğrencilerden yılda 200 milyon dolarlık gelir sağlayan üniversite ve esnafın tepkisini çekti. KKTC kararın bir yıl ertelenmesini isterken, YÖK üyesi Prof. Dr. Barbaros Günçer, uygulamadan dönülmeyeceğini söyledi. Günçer, kararın gerekçesini açıklarken, "Eğitim-öğretimin kalitesini artırmak için bu kararı aldık" dedi. Kararın KKTC ekonomisini etkileyeceğine yönelik hatırlatlamalar üzerine ise Günçer,
"Eğitim ulvi bir iştir. Önemli olan kazanılacak para değil, eğitimin kalitesidir" dedi.
KKTC itiraz edecek
KKTC Meclis Genel Kurulu, YÖK'ün kararına karşı hazırlanan karar önerisini oybirliğiyle kabul etti. Buna göre konuyla ilgili özel bir komite oluşturularak pazar günü Ankara'ya gönderilecek. Komite üyeleri YÖK'ün kararının kaldırılması için yetkililerle görüşecek.
(Radikal, aa)