YÖK tasarısında gerginlik

Tartışmalı YÖK tasarısını görüşen Milli Eğitim Komisyonu gergindi.
"Katkılarımız dikkate alınmıyor" eleştirisini getiren CHP'liler, komisyonu terk etti.
ODTÜ Rektörü Akbulut: "Bakanın 'Mutabakat var' dediği metni görmedim. Arkadaşlara yalancı duruma düştüm. Yasa çıktığı gün istifamı vereceğim."

ANKARA - Yükseköğretim Kanunu ve Yükseköğretim Personel Kanunu'nda değişiklik yapılması hakkındaki yasa tasarısının Meclis'teki görüşmeleri gergin başladı. Tasarının görüşüldüğü Milli Eğitim Komisyonu'nun dünkü toplantısına Üniversitelerarası Kurul'un (ÜAK) yeni ve eski başkanları Ayhan Alkış'la Ural Akbulut'un yanı sıra Ankara Üniversitesi Rektörü Nusret Aras katıldı.
İlk konuşan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik oldu ve tasarı hakkında bilgi verirken YÖK'ü yapıcı davranmamakla suçladı.
Kim yalan söyledi?
Çelik'in, tasarı hazırlığı sırasında eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün katı tutumu üzerine ÜAK ile müzakere süreci başlattıklarını ve imam-hatiplerle ilgili düzenlemeyi ÜAK Başkanı ve yedi rektörün ara formülüyle hazırladıklarını söylemesi tartışma yarattı.
ODTÜ Rektörü Akbulut, "Ben toplantılarda böyle bir metin görmedim. Böyle bir şey konuşulmadı da. Metni sonra basında gördüm. Şimdi ÜAK'taki rektörlere karşı yalancı duruma düştüm. Kendimden utanıyorum. Böyle bir şeyin parçası olmak istemiyorum. Yasa uygulamaya girdiği an rektörlükten istifa edeceğim" diyerek toplantıyı terk etti.
'Başımıza torba...'
Alkış da, son bir yıldır üniversitelerin tam bir kıskaca alındığını, sanki başlarına bir torba geçirileceği endişesine girdiklerini anlattı. Söz konusu toplantıda, "Başbakan ve bakanlara, 'Lütfen özerklik getirecek bir çalışma getirin, biz de destekleyelim' dedik. Hükümetin, 'Bu teklifi biz yaptık' demesi daha dürüst olurdu" diye konuştu.
Alkış, şöyle devam etti: "Siyasilerin fırsatı ganimet bularak hareket etmesi düşünülemez. Biz yardımcı olmaya çalıştık. Ancak hükümet ÜAK'ı, yasanın meşruiyetine referans göstermeye çalışıyor. Bu bizi küçültüyor. Hem sözel, hem sayısal alanlara meslek liselerini açan metne karşıyız. Üniversitelere özerklik istiyoruz."
Çelik, Alkış'ın 'meşruiyet arayışı' sözlerine şöyle tepki gösterdi:
"Meşruiyet milletin verdiği yetkiyle alınır. Bir bürokrat bir şeyi istemediği zaman meşruiyet ortadan kalkmaz. Meclis, siyasi iktidar meşruiyetini milletten alır."
Toplantıda, tasarıyı eleştiren CHP'li üyeler de şunları söyledi:
Mustafa Gazalcı: Bu tasarı, tamamen AKP'nin sivil darbesi.
Mustafa Özyurt: Üniversitelerle oynayanların sonu iyi olmaz.
Berhan Şimşek: CHP olarak imana, inanca karşı değiliz. Bu ülkenin imama da, doktor ve avukata da ihtiyacı var. Ancak ille imam doktor, imam avukat istenemez.
Muharrem İnce: Tasarı, teknik hatalar içeriyor. 2.5 milyon öğrenci ve velileri mağdur olacak. Yasalaşırsa iptal ettireceğim.
Daha sonra yemek arası verildi. Çelik bu sırada, CHP'lilere, "Mahkemeden başka gidecek yeriniz yok. Mahkeme yerine millete gidin. Millet sizi payladı, uslanmıyorsunuz" diye laf attı. Yemekten sonra komisyonda, maddelerin görüşülmesine geçildi. CHP'li Zekeriya Akıncı, tasarıyı "AKP'nin daha fazla verim alabilmek için arka bahçesini sulama gayreti" olarak nitelendirdi. CHP'liler, görüşlerinin dikkate alınmadığı gerekçesiyle toplantıyı terk etti.
Tasfiye bir ay içinde
CHP'li üyelerin komisyon toplantısını terk etmesinden sonra yapılan görüşmelerde, YÖK tasarısının maddeleri, AKP'lilerin yaptığı değişikliklerle kabul edildi. YÖK'ün mevcut üyelerinin yerine yeni üyelerin seçim süreci, yasanın yürürlüğe giriş tarihinden itibaren bir ayla sınırlandı. Liselerin eşit ağırlıklı bölümlerinden mezun olanlar için daha önce iki aşamalı olan katsayı sistemi de, sözel ve sayısal gibi üç
aşamaya çıkarıldı. Bu öğrenciler, eşit ağırlıklı öğrenci alan bölümlere girerken lise notları 0.80, sayısal bölümde 0.60, sözel bölümde de 0.45 katsayısıyla çarpılacak.
Ayrıca tasarıya, öğrencilerin mağdur olacağı gerekçesiyle, bu yılki ÖSS'de, sayısal alandan mezun olanların eşit ağırlıklı alanları tercih etmesi durumunda ortaöğretim başarı puanlarının mevcut uygulamada olduğu gibi 0.80 katsayısıyla çarpılmasını öngören geçici madde eklendi.