YÖK ve Milli Eğitim anlaştı

YÖK Başkanı Teziç, Milli Eğitim Bakanı Çelik'le uzlaştı: Yükseköğretimin temeli olan ortaöğretime ağırlık verilecek.

ANKARA - Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Erdoğan Teziç, Üniversitelerarası Kurul tarafından hazırlanan YÖK taslağı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Teziç, dün öğretim üyesi dernekleri ve sendikalarla bir toplantı yaparak, taslak üzerindeki görüşlerini aldı.
Teziç toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, hazırlanan metnin kimsenin malı olmadığını belirterek, "Taslak hepimizin ortak ürünü olma özelliği taşıyabilmeli. Bu, hiç kimseye mal edilecek bir yasa değil, olacaksa hepimizin yasası olmalı" dedi. Teziç herkesi dinledikten sonra ocak ayı sonunda taslağı Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı'na sunacağını ifade etti.
'MEB'in işi ortaöğretim'
Teziç, Milli Eğitim Bakanlığı'nın asıl işinin ortaöğretim olması gerektiğini açıkladı. Teziç, "Biz çatıyı düzenlemekle uğraşıyoruz, ama ortaöğretimle üniversite bir bütündür. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapması gereken asıl düzenleme alanı ortaöğretimdir" diye konuştu. Bu çerçevede Bakan Çelik'le konuştuğunu vurgulayan Teziç, ortaöğretim ve yükseköğretim arasındaki uyumu sağlayacak bir komite oluşturulacağını kaydetti.
Komiteyi MEB ile YÖK'ün oluşturacağını dile getiren Teziç, komitenin sürekli olacağını ve başta ders programları olmak üzere, Avrupa değişim programları konusunda çalışma yapacağını söyledi. Teziç, öğretim üyeleri ve öğrencilere de, "Yalnız mahalli ligde oynayan öğretim üyeleri ve öğrenciler değil, uluslararası ligde oynayan öğrenci ve öğretim üyeleri çerçevesine girmemiz lazım" mesajı verdi.
Çelik: Süre önemli değil
Britanya'da bulunan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de, ılımlı mesajlar yolladı. Çelik, bir soru üzerine, YÖK tasarısı hakkında görüşlerini bildirmeleri için Üniversitelerarası Kurul'a tanıdıkları sürenin uzatıldığını söyledi. Çelik, sorunun uzlaşmayla çözülmesine çok önem verdiklerini ifade etti.
Öte yandan Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in dün görüştüğü Eğitim-Sen Başkanı Alaaddin Dinçer, Teziç'in taslaktaki devlet üniversitelerinin de vakıf üniversitesi kurabilmelerine imkân tanıyan 33. maddenin çıkarıldığını söylediğini açıkladı.