YÖK Yasası için kritik gün

Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu ile AKP MYK'da YÖK Yasası'nı dondurma eğilimi ağırlık kazandı.
Haber: ERGUN AKSOY / Arşivi

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği YÖK Yasası, AKP'de farklı yorumlara yol açtı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve bazı bakanlar, yasanın şimdilik dondurulmasını isterken, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, aynen Çankaya Köşk'üne gönderilmesinden yana. Yasanın bekletilmesini isteyenler, Sezer'in Anayasa Mahkemesi'ne giderek yürütmeyi durdurma kararı almasının ardından imam-hatip olayının 'türban' gibi çözümsüz bir sürece gireceğini savunuyor.
Gül dondurmak istiyor
AKP Merkez Yürütme Kurulu dün akşam saatlerinde toplanarak YÖK Yasası'nın akıbetini konuştu. AKP çevrelerinden alınan bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, yasanın bekletilerek şimdilik dondurulmasından yana oldukları dile getiriliyor. Bu bakanlara destek veren milletvekilleri de, "Yıl sonunda AB'den müzakere tarihi alınırsa hükümetin eli daha güçlenir, o zaman imam-hatiplerle ilgili düzenleme daha rahat yapılır" görüşünde.
Yasanın dondurulmasını isteyenlerin en önemli dayanağı, yasanın aynen çıkarılması ve Sezer'e gönderilmesinden sonra ortaya çıkacak olan süreç: "Yasa aynen çıkarılıp Çankaya Köşkü'ne gönderildikten sonra Cumhurbaşkanı Sezer, onaylamak zorunda kalacak. Sezer onayın hemen ardından Anayasa Mahkemesi'ne yürütmeyi durdurmak için başvuru yapacak. Mahkemede büyük bir olasılıkla yürütmeyi durdurma kararı alacak. Mahkeme, bu kararın altına da kısa bir gerekçe yazacak. Ayrıntılı gerekçeyi zamana yayacak. Böyle bir durumda ise imam-hatip meselesi de türban gibi çözümsüz bir hale gelecek. Bu meseleyi artık hiçbir zaman gündeme getiremeyeceğiz."
AKP'de yasanın aynen gönderilmesini isteyenlerin başında ise Milli Eğitim Bakanı Çelik geliyor. Kulislerde, AKP Grup Başkanvekili Haluk İpek'in de aynen gönderilmesini isteyenler arasında olduğu öne sürülüyor. Bu grup, "Hükümetsek bunu yapmalıyız" görüşünde. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise bugüne kadar rengini belli etmedi. Erdoğan'ın bugünkü grup toplantısında milletvekillerine nasıl bir tutum izleyeceklerini açıklayacağı belirtildi.
TBMM'de gazetecilerle sohbet toplantısı düzenleyen AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, Sezer'in gönderdiği gerekçeli kararla ilgili düşüncelerini açıkladı. Ergin, "Katılmadığım çok nokta var" derken, isim vermeden Sezer'i eleştirdi. Ergin, şunları söyledi: "Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Demokrasiyi kurumsallaştıracak yorumlar yapmak gerekir. Demokrasiyi süper lige çıkarmaya çalıyoruz. Yetkiler kullanılırken, demokrasinin gelişmesi için katkı gerekir. Herkesten de bu adımları atmasını bekleriz. Yorumlarda zorlamalar var. Demokrasiyle çelişen noktalar var."
Şener: Yine çıkmaz
Öte yandan Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, dün İstanbul'da düzenlenen 'Avrasya Bölgesinde Nasıl İş Yapılmalı' sempozyumu sırasında konuyla ilgili olarak şöyle dedi: "Hiçbir konunun gerginlik nedeni olarak kabul edilmemesi gerekir. Farklı yaklaşım tarzları olabilir. Ama sonunda bir karar verilecektir. Bu karar herkesi bağlar. Şunu söyleyebilirim, bu süreçte yenileneceği düşüncesinde değilim."