Yoklama tamam karar merkezin

AKP, İstanbul'da belediye başkan adaylarını belirlemek için hafta sonunda 32 ilçede 30 bin, 41 belde de 20 bin partilinin katıldığı eğilim yoklaması düzenledi.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - AKP, İstanbul'da belediye başkan adaylarını belirlemek için hafta sonunda 32 ilçede 30 bin, 41 belde de 20 bin partilinin katıldığı eğilim yoklaması düzenledi. İlçe sandıkları açılmadan genel merkeze gönderildi. Partide oluşturulan 'Ak platform', teşkilat üyeleri arasında, ANAR, Denge ve Pollmark araştırma firmalarıyla da Türkiye genelinde 15 günde bir anket yaparak kamuoyu ve parti teşkilatının nabzını tutuyor.
Resmi başvuru süresi 9 Ocak'ta dolan AKP'de, teşkilat yoklamaları sonucunda ortalama 20 olan aday adaylarının sayısı her belediye için üçe indirilerek genel merkeze gönderilecek. AKP İstanbul İl Teşkilatı'nın seçeceği 41 belde başkan adayı 24 Ocak'ta açıklanacak.
Genel merkezin belirleyeceği ilçe adaylarının 10-15 Şubat arasında açıklanması bekleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday adayı oldukları için Beyoğlu, Tuzla ve Pendik belediye başkan adaylarının da 24 Şubat'ta büyükşehir adayıyla birlikte açıklanacağı belirtiliyor. Eğilim yoklamasında, üyelere dağıtılan formun ilk bölümünde resmi başvuruda bulunan aday adaylarından tercih yapılması, ikinci bölümde başvuruların dışında adaylığa önerilecek isimler istendi.