'Yoksul ama mutluyduk...'

'Yoksul ama mutluyduk...'
'Yoksul ama mutluyduk...'

Başbakan Tayyip Erdoğan dün 1. Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı kongresinde konuştu. Fotoğraf: SİNAN GÜL/AA

Başbakan çocukluk yıllarını anlattı, "Mahalle bakkalından alıp içtiğimiz gazozun tadını bugün hiçbir içecekte bulamıyorum" dedi.

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , 1. Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresi’nde nostaljik bir konuşma yaptı. Başbakan, konuşmasının büyük bölümünde çocukluğundan ve yaşadığı ilginç tecrübelerden söz etti. Katılımcılar Erdoğan’ı tebessüm ederek dinledi. Erdoğan, teknoloji konusundaki gelişmelerin insanları günlük yaşamında bile esir almasını eleştirirken, geçmişini anlattı. Sınırlı imkânlara sahip bir ülkenin çocukları olduklarını ifade eden Erdoğan şunları söyledi: 

Delİk deşİk ayakkabılar: O zaman futbol topu kâğıt yumaklarından, bez parçalarından oluşuyordu. Uzunca bir telin ucuna, tahtadan ya da telden, bir veya iki teker takardık, tozlu sokaklarda araba diye onunla oynuyorduk. Ya naylonun üzerinde ya da altı eskimiş delik deşik ayakkabılarımızla karda kışta kayardık, çocukluğumuzu yaşardık. En önemli zevkimiz, misket, gazoz kapağı, topaç... 

Ucuz gazozun tadı: Bütün yoksulluğa rağmen çocukluğum dolu dolu geçti. Çünkü oyun alanımız sokaktı. Çamurlu, dar bir alanda oynanan futbol bir başka özelliğiyle playstation ile kıyaslanamayacak kadar zevkliydi. Bir futbol maçının ardından mahalle bakkalından alıp içtiğimiz o ucuz gazozun tadını inanın bugün hiçbir içecekte bulamıyorum. 

Annelerİn İşİ kolay: 30-40 yıl önce hanımların bugünden vakitleri daha fazlaydı. Elde çamaşır yıkadılar, benim eşim yıkadı. Benim çocuklarımın hepsinin de, kusura bakmayın çocuk bezi yoktu. Ne yapıyordu? Amerikanbezi derlerdi. Onlar kaynatılır falan, elde ovuşturur falan, çok büyük çileler çektiler. Şimdiki annenlerin işi kolay. Şimdikiler ‘1, 2 tane yeter’ diyor. En az üç tane yap, şartlar bak çok kolaylaştı.
Önceki gece Kasımpaşa’da doğup büyüdüğü mahallesine uğradığını söyleyen Erdoğan, bir özeleştiri de yaptı: “Benim mahallem eskiden çıplaktı. Ama şimdi baktım ki mahallem işgal altında. Belediyelerimiz, başta şahsım olmak üzere hiçbir imar, proje onaylanırken, ne yazık ki evlerin altına garajlar konmadığı için veya mahallelerde garajlar olmadığı için sokaklar işgal altında.” 

Yengesi vefat etti
Bu nostaljik konuşmayı yaptığı gün Başbakan Tayyip Erdoğan acı bir haber de aldı. Erdoğan’ın ölen ağabeyi Mehmet Erdoğan’ın eşi olan ve bir süre Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kanser tedavisi gören Bedriye Erdoğan, Kasımpaşa’daki evinde dün hayatını kaybetti. (RADİKAL)