Yokuş: Bin kere yırtarım

"Raporu, yüz bin kez karşımıza çıksa yine yırtarız" diyen Kamu-Sen Genel Sekreteri Yokuş'a tepki çok. İHD, Mazlum-Der, TİHV ve Uluslararası Af Örgütü, Yokuş'u kınadı. DİSK lideri Çelebi, "Yapılanı ve yapanı anlayışla karşılayamayız" dedi.

ANKARA - İnsan Hakları Danışma Kurulu'nun (İHDK) 'Azınlık Raporu'nun açıklanması sırasında raporu Kurul Başkanı İbrahim Kaboğlu'nun elinden alarak yırtan Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri ve İHDK üyesi Fahrettin Yokuş, yaptığını savundu. Dün bir basın toplantısı düzenleyen Yokuş, "Raporu değil bir defa, bin, on bin, yüz bin defa karşımıza çıksa yine yırtacağız" dedi.
Sözlü ve silahlı tehdit
Yokuş, raporu yırtmasının 'insan hakkına saygısızlık değil, gasp edilen insan hakkının geriye alınması' olduğunu ileri sürdü. Yokuş, davranışının fiziki şiddet değil, demokratik bir hak olduğunu iddia etti. Artık kurul toplantılarının 'daha gergin' yapılacağını vurgulayan Yokuş, hükümetin kurula üniversiteden atılmış Türkiye Cumhuriyeti ile kavgalı iki kişiyi kasten getirdiğini savundu. Yokuş'un açıklamalarını bitirdiği sırada dinleyicilerden biri, "Bizim sesimizi duymazlarsa kurşunun sesini duyarlar" diyerek bağırdı.
Sivil toplum örgütleri ve bazı siyasi partiler, Yokuş'a tepki gösterirken, DYP destek verdi.
CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol: Demokrasiyi ortadan kaldıran bir davranış. Bu tür kaba güç gösterileri, soğuk Savaş döneminden kalma.
DYP Genel Başkan Yardımcısı Saffet Kaya: Türkiyelilik kavramını Türkiye gündemine bir yıl önce Başbakan Tayyip Erdoğan soktu. Bu da komisyonu cesaretlendirdi. Yokuş doğru yaptı, kutluyorum, eline sağlık.
DEHAP: Çok çirkin bir davranış. Yokuş ve beraberindekilerin İHDK üyesi olması, davranışlarını daha da vahim hale getiriyor.
ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu: Müdahale tasarlanmış bir baskındır. AB için göstermelik olarak kurulan kurul, bağımsız çalıştığında, arenaya, aslanların önüne atılmıştır."
İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış: Raporda parlamentoya, hükümete ve Başbakan'a hakaret ediliyor. Doğru dürüst rapor olsaydı kimse bir şey söylemez, tartışılırdı.
İHD, Mazlum-Der, Uluslararası Af Örgütü, TİHV (Ortak açıklama): Bu gelişme, devlet içinde oluşturulan insan hakları birimlerinin yapılarının gözden geçirilmesini zorunlu kılıyor.
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi: Düşünceye, hak ve özgürlüklere tahammülü olmayan, şiddeti marifet sayanları sevindirmeye yönelik bir gösteri.
Tüm Bel-Sen Genel Sekreteri Hüseyin Ayyıldız: Demokrasi ve insan haklarını sindiremeyenler, 'Gerektiğinde kan dökülür' diyenler, kuruldan çıkarılmalıdır. Biz altında imzamız bulunan bu rapora sahip çıkıyoruz.
İstanbul Tabip Odası, İstanbul Diş Hekimleri Odası, İstanbul Veteriner Hekimleri Odası, Çağdaş Gazeteciler Derneği İstanbul Şubesi, Öğretim Üyeleri Derneği, Barış Girişimi ve Helsinki Yurttaşlar Derneği de ortak bir açıklama yaparak şunları söyledi: "Hükümetin bazı biçimsel gerekçelerle kurduğu kurulu dışlayan ve raporu hazırlayanları hedef gösteren açıklamaları, bu saldırıya zemin hazırladı."