Yolsuzluk iddiaları, bugün Meclis Genel Kurulu'nda

Yolsuzluk iddiaları, bugün Meclis Genel Kurulu'nda
Yolsuzluk iddiaları, bugün Meclis Genel Kurulu'nda
AKP'li dört eski bakanla ilgili iddiaları araştırmak üzere kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu'nun raporu bugün TBMM Genel Kurulu'nda gör8üşülecek. Ardından oylama ile eski bakanların Yüce Divan'a gönderilip gönderilmeyecekleri belli olacak.

RADİKAL – 17 Aralık 2013’te başlayan ve 1 yıl geçtikten sonra takipsizlikle sonuçlanan 17-25 Aralık soruşturmasında karar günü geldi. Meclis Genel Kurulu’nda bugün yapılacak görüşmeyle, AK Partili eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar’ın Yüce Divan’a gönderilip gönderilmeyeceklerine karar verilecek.

Bugün 15.00'te başlayacak Genel Kurul oturumunda CHP ve MHP ’nin vermesi beklenen "Bakanların Yüce Divan'a sevki" yönündeki önergeler de gerekçeleriyle birlikte okunacak. Ardından her bakan için ayrı ayrı gizli oylama yapılacak.

SUÇLANAN BAKANLARA SINIRSIZ KONUŞMA HAKKI
Genel Kurul'da, yedi milletvekili ve suçlanan eski bakanların konuşma hakkı bulunuyor. Raporla ilgili olarak, Soruşturma Komisyonu'nun AKP 'li Başkanı Hakkı Köylü veya onun görevlendireceği bir milletvekili 20 dakika, söz alacak altı milletvekili de 10'ar dakika konuşabiliyor.

Haklarında suçlama olan eski bakanların ise süre sınırlaması olmaksızın konuşma hakkı bulunuyor. Ancak eski bakanlar isterlerse konuşma yapmayabiliyor.

Genel Kurul'da Yüce Divan kararı için Meclis üye tam sayısının salt çoğunluğu aranıyor. Bunun için en az 276 milletvekilinin oyu gerekiyor.

AKP'nin TBMM'de 312 sandalyesi bulunuyor. Bağımsızlar ve muhalefet eksiksiz oy kullansa dahi oyları 223'te kalıyor. Kabul oyları ret oylarından fazla çıksa bile, 276'ya ulaşılamadığı sürece Yüce Divan'a sevk gerçekleşmiyor.

GECE YARISINI BULABİLİR
Rapor “Yüce Divan’a sevk edilmeme” yönünde olduğundan, onunla ilgili bir oylama olmayacak. Ancak muhalefet partileri, 4 milletvekili için ayrı ayrı, gerekçeli olarak Yüce Divan önergeleri verecek. Önergeler üzerine konuşma olmayacak. Önergelerin gerekçeleri okunacak ve doğrudan gizli oylamaya geçilecek.

Gizli oylama kırmızı (ret), beyaz (kabul) ve yeşil (çekimser) renkli karton pullarla yapılacak. Oylama için TBMM matbaasında 10 bin dolayında pul bastırıldı. Oylamada teamüle göre, sadece mazeretli olan bakanların yerine vekalet verdiği bir başka bakan oy kullanabilecek. Katılmayan milletvekillerin yerine vekaleten oy kullanılamayacak.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın görüşmenin yaklaşık 8 saat süreceğini tahmin ettiklerini söyledi. Yüce Divan kararı çıkarsa, önergeler, muhalefet şerhleriyle birlikte komisyon raporu ve ekleri iddianame yerine geçecek. Bu durumda dosya 7 gün içinde Anayasa Mahkemesi’ne gönderilecek ve yargılama süreci hemen başlayacak.

BAŞBAKAN VE BAZI BAKANLAR KATILMIYOR
Başbakan Ahmet Davutoğlu Londra’da olacağı için, bazı bakanlar da yurtdışı programları nedeniyle bugün Genel Kurul’da bulunamayacak. Davutoğlu’nun yerine Başbakan vekilinin gizli oy kullanması bekleniyor.

Tarihi günün arifesinde üvey annesini yitiren bakan Zafer Çağlayan ise AK Parti yöneticilerinden görüşmenin ertelenmemesini istedi.

KOMİSYON, ‘YÜCE DİVAN'A GEREK YOK’ DEMİŞTİ
17-25 Aralık 2013 operasyonları sonrası "yolsuzluk ve rüşvet" iddiaları üzerine eski bakanlar Erdoğan Bayraktar, Zafer Çağlayan, Muammer Güler ve Egemen Bağış için Meclis'te kurulan Soruşturma Komisyonu, 5 Ocak 2015'teki son toplantısında AKP'li dokuz üyenin "Hayır" oyuyla eski bakanların Yüce Divan'a sevkine gerek olmadığı yönünde karar almıştı. Muhalefet ise eski bakanların Yüce Divan'a gönderilmesi için delillerin "yeterli" olduğunu savunmuştu.


53 AK Partili milletvekili 'Yüce Divan' der mi?


KİM NEYLE SUÇLANDI?


- Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na muhalefet, Türk Ceza Kanunu (TCK) 204-Resmi belgede sahtecilik, TCK 252-Rüşvet.

- Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler: TCK-204 Resmi belgede sahtecilik, TCK-255 Nüfuz ticareti, TCK-252 Rüşvet, TCK-285 Gizliliğin ihlali.

- Eski AB Bakanı Egemen Bağış: TCK-255 Nüfuz ticareti, TCK 252-Rüşvet.

- Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar: TCK-255 Nüfuz ticareti, TCK-251 Görevi kötüye kullanma, TCK 252-Rüşvet.