'Yönetimde ortak akıl yok'

CHP'li Derviş', "Parti yönetiminde ortak akıl ve sevgi yok. Gerekli gördüklerim olmadı. Parti içinde anlaştığım önemli bir arkadaş grubum var" dedi.

ANKARA - CHP'de Genel Başkan Yardımcılığı ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeliği görevlerinden istifa eden İstanbul Milletvekili Kemal Derviş, yönetimde ortak aklın ve sevgi ortamının oluşmadığını söyledi. Dün, NTV'de istifasıyla ilgili soruları yanıtlayan Derviş, katıldığı günden bu yana CHP'de çok fazla bir şeyin değişmediğini, siyasete de çok istekli girmediğini ifade etti.
Solda toparlanmanın ve dünya görüşünün kişilerden daha önemli olmasının, gençlere, kadınlara yer verilmesinin zorunluluğunu yineleyen Derviş,
"Zamanla ilerleme kaydederiz diye umut ettim. Ancak hiçbir konuda gerekli gördüğüm, özlediğimiz şeyler olmadı. Ama eninde sonunda olacak. Türkiye'deki yapının buna ihtiyacı var" dedi.
Solun 2007 genel seçimlerine gençleşmiş bir yapıyla girmesi gerektiğini belirten Derviş, CHP lideri Deniz Baykal'ın "DNA'mızı, kromozomlarımızı değiştirmemizi kimse beklemesin" sözlerine ise şöyle yanıt verdi:
"CHP'nin köküne, kromozomlarına sahip çıkacağız, ama çağdaş sosyal demokrasi denilen de bir olay var. Dünyadaki reflekslere de ihtiyacımız var. Ben İspanya'daki sosyal demokrat partiye yakınım. Partiyle ayrışma yok. Yönetimle çalışmakta güçlük çekiyoruz. CHP'de çalışabileceğimiz önemli bir arkadaş grubu var. Bu, yönetime karşı bir hareket değil. Gençlerin yolunu açmak istiyorum."
Baykal: Şaşırmadım
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Derviş'in istifasına üzüldüğünü ancak kararı saygıyla karşıladığını belirtti, "Keşke istifa etmeden götürebilseydi. Kamuoyunda bir süredir istifa edeceğine ilişkin bir beklenti vardı. Bu nedenle istifa kararını duyunca şaşırmadım. Sayın Derviş hâlâ CHP'li milletvekili ve Parti Meclisi üyesidir. Bundan sonra da birlikte çalışacağız."
(anka, Radikal)