YPG, 'Şah Fırat'ta silah ve mühimmat sayımı mı yaptı?

YPG, 'Şah Fırat'ta silah ve mühimmat sayımı mı yaptı?
YPG, 'Şah Fırat'ta silah ve mühimmat sayımı mı yaptı?
Gazeteci Celal Başlangıç, CNN Türk'te katıldığı programda Süleyman Şah Türbesi'ne yönelik 'Şah Fırat' operasyonunu yapan askerlerin silah ve mühimmatının giriş ve çıkışta YPG tarafından sayımının yapıldığını söyledi.

RADİKAL - Türkiye 'nin Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nun bir gece yarısı operasyonu ile Eşme Köyü'ne taşımasının perde arkasındaki detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Bu operasyonun resmi yetkililer tarafından ilk gün reddedilse de PYD ile 5 kere yapılan görüşmeler sonucunda gerçekleştiği, YPG'nin de TSK birlikleri ile birlikte hareket ederek ' güvenlik koridoru' oluşturdukları belirtiliyor.

Bu bilgi hem YPG hem de yabancı haber ajanslarına konuşan operasyonda görevli askerler tarafından doğrulandı.

Ancak operasyonun perde arkasına dair pazartesi günü Cumhuriyet gazetesinde detaylı bir yazı yazan gazeteci Celal Başlangıç, dün akşam CNN Türk ekranlarında ilginç bir bilgi daha paylaştı.

YPG İLE BİRLİKTE HAREKET EDİLDİ

Şirin Payzın'ın sunduğu Ne Oluyor? programına katılan Başlangıç, bu operasyonun YPG'nin Süleyman Şah Türbesi'nin çevresine yönelik askeri harekat yapması ve 10 gün önce o bölgeyi kontrol altına alması sayesinde gerçekleştiğini söyledi. Başlangıç, Türbe'in 2 kilometre yakınına kadar YPG kontrolünde olduğunu dolayısıyla TSK birliklerinin de bu mesafeye kadar YPG ile birlikte ilerlediğini belirtti.

TEK TEK NOT EDİLDİ

Başlangıç programda asıl olarak şu dikkat çeken detayı da paylaştı:

"Türbe'nin çevresinin IŞİD kontrolünde olması nedeniyle 2 kilometre ötesine kadar YPG askerle birlikte gitti. Burada YPG'liler TSK birliklerine mühimmat sayımı yaptı. Bunu operasyonda yer alanlar doğruluyor. Daha önce IŞİD ile hükümetin ilişkisinin yarattığı güvensizlikten dolayı bu tedbir alınmış. Girerken silah ve mühimmatlar not edildi. Çıkarken de yine kontrol edildi "

Celal Başlangıç, Radikal'e de bu bilgiyi bölgedeki YPG komutanlarından aldığını söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/1300997130099710

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  inkarın sonu.. - jiyan1767

  Burnundan kıl aldırmayan devletlularımız acaba kendi söylediklerine inanmışlar mıdır? yani ortalama bir akıla sahip bir kişi olaya biraz mantıksal yaklaşırsa gerçeği görür. YPG Kobaniyi iş-it lerden temizlerken tekrardan saldırı ihtimallerine karşı hakim oldukları alanda kendi stratejilerine göre bir tedbir almamışlarmıdır? yani bütün yolları mayınlayıp bir savunma hattı oluşturmamışlarmıdır sizce ve sizin araçlarınız personeliniz bu alandan geçeçekse sizce destek alınmadan veya bir bilgilendirme olmadan bu alandan geçme imkanınız var mı .... vazgeçin bu inkardan artık Kürt düşmanlığına bir son verin.

  hadi ordan - user523186

  medyada gundeme gelmek icin uydurulmus bir haber.

  budur.... - user970805

  kimileri ne kadar hazmetmesede olması gereken ve bundan sonrada olacak olanda budur...orası 139 günlük bir direnişten sonra özgürleştirilen kürt toprağı,ister devlet olsun ister ordu olsun elini kolunu sallayarak minnetsizce giremez...bu bir realite ve herkes artık kabul etmek zorunda...bu yüzden şah fırat operasyonunun YGP bilgisi ve izni olmadan olması imkansız....bi kere de devlet büyükleri tevazu gösterip kabul etse olanı,normalleştirmeye çalışsa olanı halkın gözünde sorun kalmayacak...yıllarca inkar politikası ile bu millet kırılmadı mı zaten?...

  Güven sorunu - yildiozc

  Türk askerleri Peşmergelerin Kimliklerinden silahlarına kadar herşeyi kontrol ettiklerine göre, aynı muamele kendilerine uygulanması gayet normal bir prosedür. Işidin Türk asklerlerinin kontrol ettiği bölgeden Kobaneye saldırı düzenlediğini unutulduğunu sanmıyorlardır.

  Tırlar - user808804

  Türkiye'den IŞİD'e tırlar dolusu silah ve mühimmat giderken, ne yapmalarını bekliyordunuz? Türkiye'ye niye güvensinler?

  SABIKALI OLUNCA BÖYLE OLUYOR - m.rozbilen

  Bence çok normal. Zira Türkiye'nin bu konuda sabıkası var. IŞİD'e silah mühimmat yardımını bilmeyen var mı? Çoğu da aleni yapıldı. El'in adamı kendisine döneceğinden kuşkulandığı silahları saymaktan başka seçeneği var mı?

  - momentum

  Tabii tabii. Aşı karnesi konrolü de yaptı. Araçların lastiklerini dezenfekte etti, Türkiye'de şap hastalığı varmış. Her fırsatta devletçilik oynuyorlar adamlar. Kim onları buna inandırdıysa. Hayır, onlar öyle görmek ister, normaldir de, bu taraftakilere ne oluyor? Adamlar gerilla göreceğiz, devrim göreceğiz diye her bulduğunun üstüne atlamaktan bıkmadılar.