YSK Hatip Dicle'nin vekilliğini düşürdü

YSK Hatip Dicle'nin vekilliğini düşürdü
YSK Hatip Dicle'nin vekilliğini düşürdü
YSK, Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili seçilen Hatip Dicle konusunda son kararını verdi

ANKARA - Yüksek Seçim Kurulu, KCK tutuklusu Diyarbakır bağımsız milletvekili Hatip Dicle'nin milletvekilliğini düşürdü. Kurul gerekçe olarak Anayasa'nın 79. maddesini gösterdi. Madde, örgüt suçundan 1 yıl ve daha fazla hapis cezası alanların milletvekili olamayacaklarını öngörüyor. Hatip Dicle'nin 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan aldığı 1 yıl 8 aylık hapis cezası, 10 Haziran tarihinde kesinleşmişti.

YSK, Diyarbakır'dan 78 bin oy alarak seçilen KCK tutuklusu Hatip Dicle'nin milletvekilliğini düşürdü. Açıklama kurulun başkanvekili Turan Karakaya'dan geldi.

Kurul bu kararına gerekçe olarak, Hatip Dicle'nin 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan aldığı 1 yıl 8 aylık hapis cezasını gösterdi. Anayasa'nın 79. meddesine vurgu yapılan gerekçede, maddenin, örgüt suçundan 1 yıl veya daha fazla hapis cezası alanların milletvekili olamayacaklarını hükme bağladığı belirtildi. (Dicle'nin bu cezasıyla ilgili Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi geçen hafta bir karar vermiş ve Dicle'nin KCK Davası kapsamında tutuklu kaldığı 453 günlük sürenin, 1 yıl 8 aylık cezasından mahsup edilmesine kararlaştırmıştı.)

Toplantıda Dicle ile ilgili kararı verdiklerini belirten Karakaya, Anayasa'nın 76. maddesinde bir yıl veya daha fazla hapis cezasına hüküm giymiş olanların milletvekili seçilemeyeceği düzenlemesine yer verildiğini anımsattı.2839 sayılı Milletvekili Kanunu'nun 11. maddesinde de benzer hükmün yer aldığını anlatan Karakaya, şunları kaydetti:“Adı geçen, Terörle Mücadele Kanunu'nun 7. maddesine göre, almış olduğu 1 yıl 8 aylık hapis cezası nedeniyle milletvekili seçilme olanağını kaybetmiştir. Diyarbakır il seçim çevresinden bağımsız aday olarak milletvekili seçilen Mehmet Hatip Dicle'ye verilen milletvekili tutanağının, seçilme yeterliliğine ilişkin tam kanunsuzluk hali nedeniyle 298 sayılı Kanun'un 130/4 ve 2839 sayılı Kanunu'nun 39/4. maddeleri uyarınca iptaline, Diyarbakır İl Seçim Kurulu'nca 2839 sayılı Kanun'un 34 ve 35. maddelerindeki esaslara göre sıradaki adayın tespit edilerek milletvekili tutanağı düzenlenmesine oy birliğiyle karar verilmiştir.”

Karakaya, bir gazetecinin “Bu karar Dicle'nin milletvekilliği düşürüldüğü anlamına mı geliyor” sorusuna, “Evet, Dicle'nin milletvekilliğinin oy birliğiyle düşürüldüğü anlamına geliyor” yanıtını verdi.

Bir başka gazetecinin bağımsız bir aday mı yoksa herhangi bir partiden mi milletvekili seçileceğini sorması üzerine Karakaya, Diyarbakır İl Seçim Kurulu'nun buna ilişkin hesabını yapacağını söyledi.Hatip Dicle'nin ek süre talep ettiğinin hatırlatılması üzerine de Karakaya, “Biz kararı verdik. Karar verildi” dedi.Karakaya, 12 Haziran seçiminin kesin sonuçlarının da yarın ya da Perşembe günü açıklanacağını, itiraz sürecinin devam ettiğini dile getirdi. 

DİCLE’NİN AVUKATI: MEVZUAT GEREĞİ İTİRAZ HAKKIMIZ YOK
Avukat Levent Kanad, Yüksek Seçim Kurulu’nun silahlı terör örgütü propagandasını yapmak suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum olan Diyarbakır’dan Bağımsız Milletvekili seçilen Mehmet Hatip Dicle’nin Milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin kararı aldı. Kanad mevzuat gereği karara itiraz etme haklarının bulunmadığını söyledi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun Diyarbakır’dan Bağımsız Milletvekili seçilen Dicle’nin mahkumiyeti nedeniyle vekilliğini düşürmesinin ardından kararı almak için Kurul’a avukatı geldi. Bu sabah saat 8:45’de Yüksek Seçim Kurulu’na gelen Kanad kararı aldıktan sonra YSK’dan ayrıldı. Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kanad, mevzuat gereği karara itiraz etme haklarının bulunmadığını ifade etti.

“KARAR RESMİ GAZETE ’DE YAYIMLANDI”
Yüksek Seçim Kurulu’na gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan YSK Başkanı Ali Em, Yüksek Seçim Kurulunun Hatip Dicle ile karırının dayanağının sorulması üzerine, “Kararımızı Resmi Gazete’de yayımladık. O kararda her şey var” dedi. Dicle’nin karara itiraz yolunun bulunup bulunmadığının sorulması üzerine Em, verilen kararda her şeyin yazdığını ifade etti. Dicle ile ilgili kararın seçimden önce verilmesi gerektiğine yönelik eleştirilerin anımsatılması üzerine Em, “Seçimden önce ara kararı verdik. Ara kararımızda savunma istedik. Savunma geldi ve dünde kararımızı verdik” ifadelerini kullandı.

12 Haziran’da yapılan milletvekili genel seçimlerinin kesin sonuçlarının açıklanıp açıklanmamasının sorulması üzerine YSK Başkanı “İtirazlar vardı onlara bakacağız, ondan sonra” dedi. 

DİYARBAKIR İL SEÇİM KURULU SIRADAKİ ADAYI TESPİT EDECEK
Dicle'nin milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından Diyarbakır İl Seçim Kurulu, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanununa göre sıradaki adayı tespit ederek milletvekili tutanağı düzenleyecek.Dicle'nin milletvekilliğinin iptal edilmesi nedeniyle Diyarbakır İl Seçim Kurulu, Milletvekili Seçimi Kanununun 39. maddesinin 4. fıkrasına göre işlem yapacak. Kanunun 4. fıkrasında, “Milletvekillerinden bir veya birkaçının tutanaklarının iptaline karar verildiği takdirde, tutanakları iptal olunan milletvekilleri yerine, ( siyasi parti adaylarından seçilenlerin tespitine) ilişkin 34 ve 35. madde esaslarına göre sıradaki adaya tutanak verilir” hükmü yer alıyor.

"MECLİS'E GİTMEYİZ"
BDP 'den KCK davasından tutuklu bulunan 6 milletvekilinin hepsinin serbest bırakılması yönünde bir açıklama gelmiş ve aksi bir durumda Meclis'e girilmeyeceği belirtilmişti. (ajanslar)