YSK sandıkların taşınması konusunda kararını verdi

YSK sandıkların taşınması konusunda kararını verdi
YSK sandıkların taşınması konusunda kararını verdi
YSK'dan sandıkların taşınması yönündeki taleplere ret!

RADİKAL - Yüksek Seçim Kurulu (YSK), sandıkların toplanması talebini oy çokluğuyla reddetti. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bazı ilçe seçim kurulları, güvenlik nedeniyle kimi mahallelerdeki sandıkların başka yerlere taşınması yönündeki taleplerini YSK'ya iletmişti.YSK, yaptığı yazılı açıklamada, "1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde güvenlik nedeniyle bazı sandık bölgelerinin güvenli başka bir sandık bölgesine taşınmasına ilişkin ilçe seçim kurullarından talepler YSK'nın bugün yapılan toplantısında oy çokluğuyla reddedilmiştir" denildi.

"YETKİSİZLİK" OY BİRLİĞİ İLE "GÜVENLİK NEDENİYLE SANDIK TAŞIMA" OY ÇOKLUĞU İLE 

Türkiye 'nin günlerdir beklediği Yüksek Seçim Kurulu'nun sandık taşıma kararının içeriğini YSK'daki CHP Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, Hürriyet'e anlattı. YSK, "yetkisizlik" kararını "oy birliği" ile, "güvenlik nedeniyle sandıkların taşınmasına" ilişkin kararı ise "oy çokluğu ile aldı.
Yakupoğlu, Ağustos ayından bu yana ilçe seçim kurullarından gelen ilk sandık taşıma kararından beri 298 sayılı kararın 4 ve 5. maddelerinin "sandıkların mahallelerde kurulması ve Mahalle dışında sandık kurulmaması" hükümlerini içerdiğine dikkat çektiğini, Anayasa'nın 79. maddesininde kanunun bu açık hükmünü değiştirmek için kullanılamayacağını savunduğunu anlattı.

YSK'nın da bu görüşü benimsediğini belirten Yakupoğlu, şöyle konuştu:

"İLÇE SEÇİM KURULLARININ SANDIK TAŞIMA KARARLARI OY BİRLİĞİ İLE İPTAL EDİLDİ"

"YSK'nın önüne iki çeşit dosya geldi. İlk dosya, Cizre örneğinde olduğu gibi İlçe Seçim Kurulu'nun aldığı sandıkların taşınmasına ilişkin kararlardı. Bu kararlar, YSK tarafından oy birliği ile iptal edildi. İkinci tür dosyalar ise yine ilçe seçim kurullarından gelen taşımaya ilişkin YSK'dan görüş isteyen dosyalardı. Bunlara da sandıkların taşınamayacağına ilişkin görüş bildirilmesine karar verildi."

MEHMET ALİ ŞAHİN'İN DEDİĞİ OLDU

Terör olayları nedeniyle yaşanan ‘sandık taşıma’ tartışması AK Parti ’de farklı yorumlara neden olmuş, partinin iki Genel Başkan Yardımcısı birbiriyle çelişen görüşler ortaya atmıştı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, “YSK’nın böyle bir yetkisi yok” derken,  AK Parti'nin bir diğer Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ise “Nihai karar, Yüksek Seçim Kurulu'na aittir” demişti. Yüksek Seçim Kurulu ise Mehmet Ali Şahin'in görüşünü benimsedi ve sandık taşıma konusunda YSK'nın yetkisi olmadığına ilişkin kararı aldı.

MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI YALÇIN: "DOĞRU BİR SONUÇ" 

YSK'nın sandıkların taşınmasına ilişkin ilçe seçim kurullarının aldığı kararı iptal etmesini MHP de "Doğru bir sonuç" olarak nitelendirdi.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, "Doğru olan bir sonuç. Sandıklar taşınamaz ve birleştirilemezdi. YSK doğruyu gördü. Memnuniyet verici bir sonuç oldu. Şimdi, bundan sonra önemli olan iktidarın, kolluk kuvvetlerinin seçim güvenliğini sağlamasıdır" dedi.