YSK'dan Ak Parti ve HDP'nin seçim sonucu itirazlarına ret

YSK'dan Ak Parti ve HDP'nin seçim sonucu itirazlarına ret
YSK'dan Ak Parti ve HDP'nin seçim sonucu itirazlarına ret
YSK, AK Parti'nin Diyarbakır, Van ve Giresun, HDP'nin ise Elazığ'daki seçim sonuçlarıyla ilgili yaptığı itirazları reddetti.

RADİKAL- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AK Parti 'nin Diyarbakır, Van ve Giresun, HDP'nin ise Elazığ'daki seçim sonuçlarıyla ilgili yaptığı itirazları reddetti. 7 Haziran'da yapılan milletvekili genel seçiminin tamamlanmasının ardından itiraz süreci devam ediyor. AK Parti , YSK'ya, Diyarbakır'daki seçim sonuçlarıyla ilgili 32, Van seçim sonuçlarıyla ilgili 11, Giresun seçim sonuçlarıyla ilgili 2 ayrı itirazda bulundu. HDP ise Elazığ seçim sonuçlarıyla ilgili YSK'ya itiraz başvurusu yaptı.

Muş'ta HDP'nin itirazına YSK'dan da ret


Çoğunlukla geçersiz oyların yeniden sayılması talebini içeren itirazları görüşen Kurul, tüm itirazların reddine karar verdi.

YSK'ya itirazlar, yarın saat 17.00'ye kadar yapılabilecek. Bu arada, il seçim kurulu kararlarına karşı 21 Haziran Pazar saat 17.00'ye kadar olağanüstü itiraz yolu kullanılabilecek.

YSK'dan MHP'nin Kocaeli itirazına ret

İTİRAZ GELMEZSE KESİN SONUÇLAR 18 HAZİRAN'DA

Kurul, tüm siyasi partilere olağanüstü itiraz yolunu kullanıp kullanmayacaklarını soracak. Yeni itiraz gelmezse YSK, 18 Haziran Perşembe günü kesin seçim sonuçlarını açıklayacak.

TBMM Genel Kurulu, kesin sonuçların yayınlanmasını takip eden 5. gün yani 23 Haziran Salı günü saat 15.00'de toplanacak, bu ilk birleşimde milletvekilleri yemin edecek.

(AA)