YSK'dan Erdoğan'lı Dombra'ya yasak

YSK'dan Erdoğan'lı Dombra'ya yasak
YSK'dan Erdoğan'lı Dombra'ya yasak
YSK, Dombra şarkısının Cumhurbaşkanı Erdoğan'lı versiyonunun Ak Parti tarafından propaganda şarkısı olarak kullanılmasını yasakladı.

RADİKAL - Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun haberine göre Yüksek Seçim Kurulu,(YSK) Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’ın 29 Mayıs’ta siyasi partilerin seçim mitinglerini yaptığı Adana İstasyon Meydanı’nda yapmak istediği mitinge vize verdi.

Seyhan 1. İlçe Seçim Kurulu ve Adana İl Seçim Kurulu kararlarını kaldıran YSK, 27 Nisan’da ilçe seçim kurulunun Erdoğan ve Vatan Partisi’ne ayrı ayrı saatlerde yer tahsisinin yapılmasını istedi. Böylece, propaganda döneminin başlayacağı son 10 günde, 28 Mayıs’tan sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan YSK’dan miting vizesi aldı.

ERDOĞAN'LI DOMBRA YASAĞI

YSK, bir başka kararıyla da Dombra şarkısının Cumhurbaşkanı Erdoğan’lı versiyonunun Ak Parti tarafından propaganda şarkısı olarak kullanılmasını yasakladı.

CUMHURBAŞKANI SİYASİ FİGÜR HALİNE GELDİ

YSK’nın CHP Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu Hürriyet’e, “Adana kararıyla YSK, Cumhurbaşkanı’na propaganda serbestisi dönemi olan son on günde 28 Mayıs’tan sonra yani Başbakan’ın dahi devlet araçları ve uçakları kullanamayacağı bir dönemde rahatça siyasi toplantı yapmasının yolunu açtı. Ayrıca 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun’un ek 6. maddesi cumhurbaşkanına konuşma yapma yetkisi vermemektedir. Sadece cumhurbaşkanının geliş ve gidişlerinde o yerde karşılama töreni yapılmasına izin vermektedir. Ama Cumhurbaşkanının son on günde de propaganda yapmasını engelleyecek hiçbir karar YSK tarafından alınmamıştır. Cumhurbaşkanı böylece siyasi bir figür haline gelmiştir” değerlendirmesini yaptı.

 


  http://www.radikal.com.tr/136576213657621

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ÇOCUK MU KANDIRIYORSUN YSK? - Ali Karatay

  Anayasa'nın mutlak tarafsızlığını talep ettiği Cumhurbaşkanı, devletin tüm olanaklarını arkasına almış seçim kampanyası yürütüyor, adamın sesi kısıldı miting meydanlarında muhalefete hakaretler yağdırmaktan, "seçimlerin eşit ve adil koşullarda yapılmasını sağlamakla yükümlü" YSK, tüm bu kepazelikleri seyrediyor, ama ne mutlu bize ki Erdoğan'lı Dombra'yı yasaklıyor. Asıl ben aşağıdan korkuyorum, Yüksek'i böyleyse il ve ilçe seçim kurulları ne haldedir acep?