YSK'dan Star TV'ye Genç Parti uyarısı

Yüksek Seçim Kurulu, Star Tv'nin Genç Parti'yle ilgili yayınları konusunda uyarılmasını kararlaştırdı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Star Tv'nin Genç Parti'yle ilgili yayınları konusunda uyarılmasını kararlaştırdı.
YSK'dan yapılan açıklamada, Kurul'un 06.01.2004 tarihinde aldığı kararının, 'tarafsızlık, gerçeklik, doğruluk ilkelerine uygun davranmakla yükümlü radyo ve televizyon kuruluşları, tek yönlü, taraf tutan, yalnızca tek bir siyasi partinin propagandasına yönelik yayın yapamazlar. Bu kuruluşlar yayınlarında, kamunun siyasal beklentilerini dikkate alarak, siyasi partiler arasında fırsat eşitliğini sağlamak zorundadırlar' hükmünü içerdiği anımsatıldı.
Kararda, Star Televizyon Hizmetleri A.Ş.'ye ait Star Tv'nin, yasal düzenleme ve bu karara karşın, seçim dönemi içinde 05.02.2004 tarihli saat 19.30'da yayınlanan ana haber bülteninde 76 dakika süren haber bülteninin 45 dakikalık bölümünü Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan'ın Kars'ta yaptığı
seçim çalışmalarına, Sarıkamış'ta yaptığı mitinge ayırdığı, Sarıkamış'tan canlı olarak (saat 19.48-20.01) röportaj yayınladığı belirtildi. Kararda, Star Tv'nin 6, 7, 8 Şubat 2004 tarihlerindeki 19.30 ana haber bültenlerinde de Genç Parti Genel Başkanı'nın gezilerini haber olarak vermek için özel çaba içine girdiği, böylece sadece adıgeçen siyasi partinin
propagandasına yönelik yayın yaptığı, Radyo Televizyon Üst Kurulu kararı, değerlendirme raporu ve diğer belgelerden anlaşıldığı kaydedildi.
Kararda, "Açıklanan nedenlerle; 3984 sayılı Kanunun değişik 4/n maddesi ve YSK'nın 21 sayılı ilke kararının sonuç bölümünün 1. maddesine aykırı davranan Star Tv'nin 298 sayılı Yasanın 149/A maddesine göre uyarılmasına karar verilmiştir" denildi.