YTP hem ağladı hem gitti

İsmail Cem-Hüsamettin Özkan -Kemal Derviş'in önderliğinde yola çıkıp Derviş'in kapısından döndüğü YTP, dün dokuz red oyuna karşı 303 kabul oyuyla kendisini feshederek CHP'ye katılma kararı aldı.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - İsmail Cem-Hüsamettin Özkan -Kemal Derviş'in önderliğinde yola çıkıp Derviş'in kapısından döndüğü YTP, dün dokuz red oyuna karşı 303 kabul oyuyla kendisini feshederek CHP'ye katılma kararı aldı.
3 Kasım seçimlerinde umduğunu bulamayan YTP Olağanüstü Büyük Kongresi dün CHP'ye katılma ve mallarının CHP'ye devredilmesini kararlaştırmak üzere Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde toplandı. Adil Özkol'un divan başkanlığına getirildiği kongreye tedavi için ABD'de bulunan YTP lideri İsmail Cem mesajla katıldı. Cem'in mesajı delegelere kendi sesinden dinletildi. Cem, YTP'lilerin kendilerini bir siyasal hareketi tarihe gömmek değil, onu daha güçlü bir bütüne katarak, o bütünde birlikte tarih yazmak için bir arada olduklarını belirtti ve şöyle dedi:
"Bu kurultay bizim için bir son değil, başlangıçtır. Sosyal demokrasinin daha güçlü olması, iktidar olması için bizim de katkımızla yeni bir sürecin başlangıcıdır."
'Sağ partiler kıskanıyor'
Delegeler Cem'i ayakta alkışlarken içlerinde genel sekreter Metin Şahin'in de yer aldığı bazı parti yöneticilerinin gözyaşlarını tutamadıkları görüldü. Şahin de yaptığı konuşmada, "Merkez sağdaki partiler YTP ile CHP arasındaki bu birleşmeyi kıskanıyor" dedi. Bazı arkadaşların CHP ile protokol yapılıp yapılmadığını merak ettiklerini anımsatan Şahin, "Hiçbir protokol yapmadık, sadece birleşmek için anlaştık. Geçmişte sol partiler arasında protokola bağlı birleşmeler yapıldı. Hepsi hayal kırıklığına yol açtı. Şimdi hiçbirini kimse hatırlamıyor. Amacımız koltuklara değil, yarınlara bakmaktır. Biz CHP'ye güveniyoruz CHP de YTP'ye güveniyor. İlle de protokol diyorsanız, CHP Genel Başkanı'nın yazdığı mektup var. CHP içinde hizip olmaya hiç niyetimiz yok. CHP'yi iktidar yapmak için bu işe giriyoruz" diye konuştu. YTP'nin borcu olduğu için CHP'ye katıldığı yönündeki eleştirilere yanıt veren Şahin, "YTP'nin kimseye bir lira bile borcu yok. Kimse bu konu ile ilgili sağda solda vıdı vıdı etmesin" dedi.
'Tekerin üstünde gidiyoruz'
Daha sonra Cem'in imzasıyla kongreye sunalan birleşme önerisi üzerine görüşmelere geçildi. Birleşme kararına tek karşı çıkan Malatya İl Başkanı Genel Abdullah Kaya, "Genel Merkez yöneticilerinin tereddüdü olmayabilir ama YTP'nin taşra örgütü olarak böyle düşünmüyoruz. Bizim tereddütlerimiz var. Bu tereddütler giderilmeli" dedi. Osmaniye İl Başkanı Hamza Koçyiğit ise "Bu karar içimizi ve yüreğimizi yakmadı desek yalan olur" diye konuştu. Bir partili de "Tekerin üstünde giyoruz" diye tepki gösterdi.
CHP'liler de izledi
315 delegenin katılımıyla yapılan gizli oylamada, katılma kararı 303 oyla alındı. Dokuz delege ret oyu kullandı, iki oy geçersiz sayıldı, bir de boş oy çıktı. Bu kararla birlikte CHP'ye katılması kesinleşen YTP'nin seçim yardımı alamadığı için Hazine'ye açtığı dava da CHP'ye devrolmuş oldu. CHP'ye katılma kararının alındığı kongereyi, CHP Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu, MYK üyesi Mustafa Özyürek ve PM üyesi Zekeriya Akıncı da izledi.