YTP kararını verdi

YTP Parti Meclisi (PM), CHP lideri Deniz Baykal'ın birleşme önerisini oybirliğiyle benimsedi ve kurultaya sunma kararı aldı. PM'nin dün Genel Başkan İsmail Cem'in başkanlığında yaptığı toplantıda...

ANKARA - YTP Parti Meclisi (PM), CHP lideri Deniz Baykal'ın birleşme önerisini oybirliğiyle benimsedi ve kurultaya sunma kararı aldı. PM'nin dün Genel Başkan İsmail Cem'in başkanlığında yaptığı toplantıda, CHP'yle birleşme önerisi görüşüldü. Bazı üyeler, Cem'in PM'ye danışmadan Baykal'ın yaptığı çağrıya olumlu yanıt vermesini, "Bizim niye haberimiz yok" diye eleştirdi. Hafta sonu ABD'ye gideceğini anımsatan Cem, "Zamanım yoktu. Bu nedenle PM'yi toplamadan Baykal'ın davetine yanıt verdim" dedi.
İsmail Cem, PM üyelerinin CHP-SHP birleşmesini anımsatarak, "CHP'yle yapılan birleşmeler her zaman iyi sonuç vermiyor" sözleri üzerinde ise şöyle konuştu: "Bu parti için hepimiz büyük emek verdik. Bu kararı almak benim için de kolay olmadı. Ama AKP'nin karanlığına karşı bu kararı almak zorundaydık. CHP'de bize görev bile vermeyebilirler. Ama biz kendimiz için değil, bunu Türkiye için yaptık ve Türkiye'nin aydınlık geleceğinin önünü açtık."
Daha sonra CHP'yle bütünleşmek amacıyla YTP'nin feshinin karara bağlanacağı kurultayın en kısa zamanda toplantıya çağrılması ittifakla kabul edildi. Genel Başkan Cem tedavi amacıyla ABD'ye gideceği için kurultayı toplama yetkisi Genel Sekreter Metin Şahin'e verildi.