YTP'den 3 kentte CHP adaylarına destek

YTP lideri Cem, yerel seçimlerde İzmir'de Ahmet Piriştina, Eskişehir'de Yılmaz Büyükerşen, Gaziantep'te Celal Doğan'a destek vereceklerini açıkladı.

Yeni Türkiye Partisi (YTP) Genel Başkanı İsmail Cem, yerel seçimlerde İzmir'de Ahmet Piriştina, Eskişehir'de Yılmaz Büyükerşen, Gaziantep'te Celal Doğan'a destek vereceklerini açıkladı.
Cem, Çankaya'da bir restoranda gazetecilerle yaptığı kahvaltılı sohbet toplantısında, yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Belediyecilikte dürüstlüğe önem verdiklerini ifade eden Cem, belediyelerin mali kaynaklarının kullanılmasında ciddi bir denetim mekanizması kurulamadığını, bazı belediye başkanlarının, vatandaşın parasını kişisel şovlarına, gösterişe harcadığını söyledi.
Sosyal demokratların birlikteliği yönünde geçmişte bazı girişmeler yapıldığını anımsatan Cem, ancak hep bir eksikliğin bulunduğunu ve sonuç alınamadığını vurguladı. Cem, örgütlerinin onayı ve MYK'nın kararıyla, üç büyükşehirde, mevcut belediye başkan adaylarını, 'kendi siyaset dünyalarının insanı oldukları ve özel desteğe layık bulundukları' için destekleyeceklerini bildirdi. İzmir'de Ahmet Piriştina, Gaziantep'te Celal Doğan ve Eskişehir'deYılmaz Büyükerşen'i destekleyeceklerini kaydeden Cem, desteğin partilere değil, bu kişilere olduğunu kaydetti.
Cem; İzmir, Gaziantep ve Eskişehir seçmeninden, bu illerdeki ilçe belediye başkanlıkları ve belediye meclis üyeliklerinde YTP adaylarını değerlendirmelerini istedi. İstanbul'da Ercan Karakaş'ın aday olduğunu ifade eden Cem, Ankara'da da değerlendirme sürecinin tamamlanmadığını vurguladı.