Yüce Divan maratonu bitti

TBMM Genel Kurulu, eski bakanlar hakkında oluşturulan soruşturma komisyonu raporlarının sonuncusunu da önceki gece kabul etti.
Genel Kurul'da önceki gece geç saatlerde tamamlanan görüşmeler gergin geçti.

ANKARA - TBMM Genel Kurulu, eski bakanlar hakkında oluşturulan soruşturma komisyonu raporlarının sonuncusunu da önceki gece kabul etti.
Genel Kurul'da önceki gece geç saatlerde tamamlanan görüşmeler gergin geçti. Eski Bayındırlık Bakanı Koray Aydın savunmasında, AKP'li bakanlar Binali Yıldırım, Kemal Unakıtan ve Zeki Ergezen ile bazı belediyelere ilişkin iddiaları dile getirdi. Aydın, komisyonun, malvarlığındaki artışa ilişkin açıklamasını tatmin edici bulmadığını söylerken, "Artışı çocuklarımın sünnetinde takılan altınlarla izah etseydim, anlarlardı" deyince, AKP'lileri kızdırdı. Oturumu yöneten TBMM Başkanvekili İsmail Alptekin de Aydın'ı, "Savunma yerine hakarete varan iftiralarda bulunuyorsunuz" diye uyardıktan bir süre sonra da, İçtüzük uyarınca konuşmaya devam edip etmemesini oylamaya açmak istedi. Aydın da savunmasını bırakarak salonu terk etti.
Eski Bayındırlık Bakanı Yaşar Topçu ise rahatsızlığını gerekçe göstererek savunma yapmadı. Gizli oylamalar sonucu Aydın dokuz ret, üç çekimser ve sekiz boş oya karşılık 408 oyla; Topçu ise 10 ret, beş çekimser oya karşılık 391 oyla Yüce Divan'a sevk edildi. Eski başbakan Mesut Yılmaz ve eski bakanlar Güneş Taner, Hüsamettin Özkan, Recep Önal, eski
Enerji Bakanları Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan'la birlikte Yüce Divan'a gönderilen bakan sayısı sekize ulaştı.
Ergezen'den savunma
Bayındırlık Bakanı Ergezen, Aydın'ın bakanlığı ile ilgili iddialarını dün yanıtladı. Ergezen, Aydın döneminde yapılan yüksek keşif artışlarının bir kısmının iptaliyle 177, ihalelerdeki tenzilat oranlarının artırılmasıyla da 146 trilyonuk tasarruf sağladığını belirterek, "Bakanlığımda hiçbir yolsuzluk, rüşvet yok" dedi.