Yüce Divan onayları

Anayasa Mahkemesi'nin usulden reddettiği Hüsamettin Özkan ve Recep Önal'ın Yüce Divan'a sevki yine onaylandı. CHP, YTP'li Önal'ı kurtarmaya çalışmadı.

ANKARA - TBMM, Anayasa Mahkemesi'nin usul hatası nedeniyle geri gönderdiği eski devlet bakanları Hüsamettin Özkan ile Recep Önal'ın Yüce Divan'a sevk kararını ikinci kez onayladı. CHP'liler, YTP'nin katılma kararıyla CHP'li olan Önal'ı kurtarmak için mücadele etmedi. Meclis Genel Kurulu'nda dün yapılan oylamada iki eski bakan hakkındaki 'evet' oylarının artması dikkat çekti.
TBMM'de geçen yasama döneminde eski başbakan Mesut Yılmaz ile eski devlet bakanı Güneş Taner hakkında Türkbank ihalesine fesat karıştırmak suçundan, eski devlet bakanları Hüsamettin Özkan ve Recep Önal hakkında da Halkbank'tan verilen kredilerde yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla Yüce Divan'a sevk kararı alınmıştı. Ancak, Anayasa Mahkemesi ayrı oylanmadığı gerekçesiyle dört eski bakan hakkındaki kararı TBMM'ye geri göndermişti.
Oylama tekrarlandı
TBMM Genel Kurulu'nda dün Halkbank Soruşturma Komisyonu'nun eski bakanlardan Özkan ve Önal'ın Yüce Divan'a sevk kararı içeren raporları gizli oylamayla yenilendi. Hüsamettin Özkan'la ilgili oylama, yoklama tutanağıyla kullanılan oy sayısı birbirini tutmayınca tekrar yapıldı
TBMM'de 14 Haziran'da yapılan ilk oylamada Özkan ile Önal'ın Yüce Divan'a sevk kararı AKP ve CHP'li 356 milletvekilinin oyuyla alınmıştı. 409 vekilin katıldığı oylamada 34 ret, 14 çekimser oy kullanılmış, beş oy da boş çıkmıştı. Dün yapılan oylamada ise Yüce Divan'a sevk yönündeki oylarda artış oldu. Özkan ile ilgili oylamaya 442 milletvekili katıldı. Özkan'ın Yüce Divan'a sevki 14'e karşı 415 oy ile kabul edildi. Beş milletvekilinin çekimser kaldığı oylamada yedi boş oy kullanıldı. Bir oy da geçersiz kabul edildi.
Önal ile ilgili oylamaya ise 419 milletvekili katıldı. 390 milletvekili 'kabul', 14 milletvekili ise 'ret' oyu kullandı. Dokuz vekilin çekimser kaldığı oylamada iki boş, dört de geçersiz oy kullanıldı.
Böylece Anayasa'nın öngördüğü salt çoğunluk olan 276 oy aşılarak, iki eski bakan Özkan ve Önal'ın Yüce Divan sıfatıyla görev yapacak Anayasa Mahkemesi'nde yargılanmaları kesinleşti. Komisyon raporu, yargılamada iddianame yerine geçecek. İki eski bakan Yüce Divan'da TCK'nın görevi kötüye kullanmayı düzenleyen 240. maddesi uyarınca yargılanacak. Söz konusu madde bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası öngörüyor.
Yılmaz ve Taner bugün...
TBMM Genel Kurulu'nda bugün de eski başbakanlardan Mesut Yılmaz ile eski devlet bakanı Güneş Taner hakkındaki Yüce Divan'a sevk kararlarına ilişkin oylamalar yenilenecek.