Yüce Divan oylamaları bugün

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz ile eski bakanlar Güneş Taner, Hüsamettin Özkan ve Recep Önal hakkındaki Yüce Divan oylamaları, TBMM Genel Kurulu'nda bugün tekrarlanacak.

ANKARA - Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz ile eski bakanlar Güneş Taner, Hüsamettin Özkan ve Recep Önal hakkındaki Yüce Divan oylamaları, TBMM Genel Kurulu'nda bugün tekrarlanacak. Recep Önal, bugünkü oylama öncesi savunma yapmak için TBMM Başkanlığı'na yazılı başvuruda bulundu.
AKP, Danışma Kurulu'nu sabah saatlerinde toplantıya çağırarak, Genel Kurul'un Yüce Divan oylamaları bitinceye kadar çalışmasını isteyecek. Genel Kurul'da Yılmaz ve üç eski bakan için ayrı ayrı gizli oylama yapılacak. Bu arada, Soruşturma Komisyonu raporunda, Halk Bankası'nı zarara uğrattığı gerekçesiyle Hüsamettin Özkan ile birlikte yargılanmak üzere Yüce Divan'a sevki talep edilen Önal, oylama öncesi savunma yapmak
için TBMM'ye başvuruda bulundu. Anayasa Mahkemesi'nin TBMM'nin Yüce Divan kararlarını iade etmesiyle yeni bir durumun ortaya çıktığını kaydeden Önal, daha önce kullanmadığı savunma hakkını, bugünkü oylama öncesinde kullanmak istediğini bildirdi. TBMM yetkilileri ise Önal'ın isteminin İçtüzüğe uygun olmadığını söyledi.