Yüce Divan'da 50 tanık talebi

Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanları Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan'ın sanık olduğu Yüce Divan yargılamasında ilk tur savunmalar tamamlandı.

ANKARA - Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanları Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan'ın sanık olduğu Yüce Divan yargılamasında ilk tur savunmalar tamamlandı. Başsavcılık, aralarında bakan, işadamı, gazeteci ve üst düzey bürokratların da bulunduğu yaklaşık 50 kişinin duruşmada tanık olarak dinlenmesini talep etti.
Dünkü duruşmaya Çakan'ın savunmasıyla devam edildi. Çakan, Mavi Akım'la ilgili suçlamaları reddederken şunları söyledi: "Mavi Akım olmasaydı, Türkiye ekonomisi büyük zarar görecekti. Ben 'Mavi Akım sözleşmesini neden feshetmediniz?' diye yargılanıyorum. Mavi Akım'la ilgili anlaşmada, sözleşmede, ihalede ben bakan değildim. Mavi Akım'ı en ucuz gaz yapan formül, şimdiki yönetim tarafından 2003 Kasım'ında Türkiye'nin aleyhine değiştirildi ve gazın fiyatı 13-14 dolar artırıldı."
Yüce Divan Başkanı Mustafa Bumin, savunmaların tamamlanmasından sonra, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok'tan görüşlerini sordu. Başsavcı Ok, Ersümer ve Çakan hakkındaki iddialarla ilgili bilgi sahibi oldukları belirtilen kişilerin tanık olarak dinlenmesini istedi. Tanık olarak ifadesine başvurulması istenen kişiler arasında Enerji Bakanı Hilmi Güler, işadamları Şarık Tara, oğlu Sinan Tara, Korkmaz Yiğit, Gazeteci Nazlı Ilıcak ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bürokratlarının da bulunduğu yaklaşık 50 isim yer aldı. Duruşma 3 Şubat 2005 tarihine ertelendi.