Yüce Divan'da skandal günü

Yüce Divan, eski bakanlar Ersümer ve Çakan hakkında 'yapılması gerekenleri' içeren AKP'nin yazısını, yargıya müdahale sayıp dosyadan çıkardı.

ANKARA - Enerji ihalelerinde görevlerini kötüye kullanarak kamuyu zarara uğratmakla suçlanan ANAP'lı eski Enerji bakanları Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan'ın Yüce Divan'da yargılanmalarına dün devam edildi. Yüce Divan Başkanı Mustafa Bumin, önce, geçen duruşmada sanıkların usule ilişkin itirazlarıyla, Yargıtay Başsavcısı'nın talepleri hakkında alınan ara kararı açıkladı. Yüce Divan, 'suçlamaların belirsiz olduğu, soruşturma komisyonunun görevini Anayasa'da öngörülen sürede yapmadığı için davanın durdurulması veya düşürülmesi' yönündeki itirazları reddetti.
Ara kararın en önemli bölümü, soruşturma önergesinde yer almadığı halde, komisyon raporunda yer alan dokuz suçlamanın yargılama dışı bırakılması oldu. Yüce Divan, avukatlar ve başsavcının diğer suçlamalarla ilgili yargılama dışı tutulma istemlerini ise reddetti. Divan'ın, itirazları reddedip yargılamasının sürdürülmesine karar verdiği suçlamalar arasında 'Mavi Akım'da usulsüzlük iddiaları ve Trusgaz'a haksız çıkar sağlanması iddiaları da yer aldı.
Kazan: Siyasi linç doğrulandı
Mahkemede en çarpıcı gelişme, Çakar ve Ersümer'in Yüce Divan'a sevki yönünde karar veren soruşturma komisyonunda görev yapan AKP milletvekilleri Mehmet Güner ve Selami Uzun'un ilk duruşmadan sonra Yüce Divan'a sekiz sayfalık bir bilgi notu gönderdiğinin ortaya çıkması oldu. Başkan Bumin, bu tarihsiz dilekçenin dosyaya konulduğunu açıkladı.
Yazıya ilk sert tepkiyi sanık Çakan'ın avukatı Turgut Kazan gösterdi. Kazan, Güner'in Bolu Milletvekili olduğu halde, dilekçede Kütahya Milletvekili olarak görüldüğüne dikkat çekti ve bu durumu, "Muhtemel ki bu yazıyı iktidar yazmış, bu vekile de imza ettirmiş. Biz bu davayı siyasi linç olarak nitelemiştik. Gelişme de bunu gösteriyor. Başsavcının yargılama dışı tutulma istemlerini duyunca paniğe kapılan siyasi güç bunu yapmıştır" diye konuştu.
Komisyonun görev bitiminden sonra mahkemeye hangi sıfatla yazı yazdığını soran Kazan, sıfatları sürse bile hiç kimsenin mahkemelere tavsiye ve telkinde bulunamayacağını, emir veremeyeceğini söyledi. Bunun, TCK'ya göre de yargıya nüfuz suçunu oluşturduğunu belirten Kazan, bu durumun Anayasa'nın 36 ve 138/2. maddesiyle AİHS'nin adil yargılanma hakkıyla ilgili maddesine açıkça aykırılık oluşturduğunu kaydetti. Kazan yazının dosyadan çıkarılmasını ve vekiller hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmasını istedi.
Ok: Komisyonun görevi bitti
Bu görüşü Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok da paylaştı. Başsavcı, "Yapılan yargıyı etkileme ve yol gösterme amacı taşıyor. Komisyonun görevinin bitmesiyle dosyadan elini çekmesi Anayasa emri. Dilekçe dosyadan çıkarılmalı" dedi.
Yüce Divan, milletvekillerinin Yüce Divan'a dilekçe göndermelerinin yargının bağımsızlığı konusunu düzenleyen Anayasa'nın 138. maddesine aykırı görüldüğü gerekçesiyle dosyadan çıkarılmasına karar verdi. Yüce Divan, "Failler hakkında suç duyurusunda bulunulmasına gerek olmadığına, ancak sanık ve vekillerinin bu konuda muhtariyetlerine" diyerek, olayın suç olduğunu ima etti. Dava aralık ayına ertelendi.
Uzun: Mahkeme yetkilisi istedi
Mahkemeye yazı gönderenlerden Uzun ise kendini şöyle savundu: "3 Kasım'daki duruşmada 22 konunun tasnif dışı bırakılacağını öğrenince, Anayasa Mahkemesi'nden üst düzey bir yetkiliyle görüştüm. Tasnif dışı bırakılmak istenen 22 konu önerge ve raporda vardı. Bunun üzerine yetkili, benden bilgi notu hazırlamamı istedi. Ben hiçbir yere ne bir müdahalede, ne de telkinde bulundum."
Dokuz suçlama yargılama dışı
Yüce Divan tarafından yargılama dışı bırakılan iddialar şunlar:

  • Çayırhan Termik Santralı İhalesi'nin Park Holding'e verilmesinde usulsüzlük (Ersümer-Çakan).
  • Akkuyu Nükleer Santrali ihalesinde usulsüzlük (Ersümer).
  • Aktaş, Kayseri Elektrik, ÇEAŞ ve Kepez'e yönelik gerekli denetimlerin yapılmaması (Çakan-Ersümer).
  • Aksu Elektrik'in halka arzı sırasında personele karşılıksız hisse senedi satılması (Ersümer).
  • Rus doğalgazına fazla ödeme yapılması (Çakan).
  • Botaş'a mal ve hizmet alımında usulsüzlük yapılması (Ersümer).
  • Ankara 19. Asliye Ceza Mahkemesi'nde TÜMAŞ'la ilgili açılan davada TCK 366. maddesi kapsamında verilen kararın Ersümer için de geçerli sayılması.
  • Doğubeyazıt-Erzurum doğalgaz projesine yönelik usulsüzlük (Ersümer).
  • Eski Enerji Bakanlığı Müsteşarı Yurdakul Yiğitgüden hakkındaki iddialarla ilgili soruşturma izni vermemek (Çakan).