Yüksekdağ: Hükümet için bize rol düşerse yerine getirmek için tereddüt etmeyiz

Yüksekdağ: Hükümet için bize rol düşerse yerine getirmek için tereddüt etmeyiz
Yüksekdağ: Hükümet için bize rol düşerse yerine getirmek için tereddüt etmeyiz
HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ, "Kırmızı çizgi siyasetimiz yok. Her seçeneğe kapımız açık. Hükümet kurma sürecinde bize doğrudan ve dolaylı bir rol düşerse bu rolü yerine getirmek için tereddüt etmeyiz" dedi.

VAN – HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun erken seçimi telaffuz etmemesi gerektiğini söyleyerek, "Kırmızı çizgi siyasetimiz yok. Her seçeneğe kapımız açık. Hükümet kurma sürecinde bize doğrudan ve dolaylı bir rol düşerse bu rolü yerine getirmek için tereddüt etmeyiz" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, beraberindeki HDP Van milletvekilleri Selami Özyaşar ve Remzi Özgökçe ile birlikte Van Büyükşehir Belediye Başkanı DBP'li Bekir Kaya ve Eş Başkan Hatice Çoban'ı ziyaret etti. Burada basın mensuplarının gündemle ilgili sorularını cevaplayan Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ, bir an önce koalisyon hükümetinin kurulması gerektiğini söyledi.

HERKES GÖREVİNİ YAPMALI

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun erken seçimi dillendirmesinin doğru olmadığını belirten Yüksekdağ, şöyle devam etti:

"Olması gereken bu değil. Davutoğlu'nun görevi koalisyonu denemek ve zorlamaktır. Halk 7 Haziran'da tek başına iktidar şansı vermemiş, koalisyon istemiştir. Bundan dolayı Davutoğlu'nun erken seçimin adını bile anmaması ve telaffuz bile etmemesi gerekir. Çözümsüz mü kalınmış erken seçim telaffuz ediliyor. Bu yanlıştır ve seçmen iradesine karşı yapılmış haksızlıktır. Davutoğlu'nun görevini yerine getirmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yetki vermesi gerekir. Cumhurbaşkanı'nın görevi erken seçim için kamuoyunu hazırlamak değildir. Maalesef liderler ve kurumlar görevini yapmıyor. Herkes kendi görevini yapmalı. Şu anda siyasette bir tıkanma yoktur. AKP şuan açık bir biçimde erken seçimi desteklemese de,  koalisyon kurma çalışmalarını yeterince hızlandırmıyor. Cumhurbaşkanı ve Başbakan sorun çıkarmamalı."

BİZE NE DÜŞERSE HAZIRIZ

Hiçbir koalisyon seçeneğine kapılarını kapatmadıklarını belirten Eş Genel Başkan Yüksekdağ, şöyle devam etti:

"Biz bu zamana kadar sorun yaratmak değil çözmek için siyaset yaptık. Köklenmiş, kemikleşmiş bir dizi sorunu çözmek için görevi üstlendik. Hükümet kurma sürecinde bize doğrudan ve dolaylı bir rol düşerse bu rolü yerine getirmek için tereddüt etmeyiz. Biz bu kadar tereddütsüz yaklaşırken, iktidar olan ve olmayan sistem partileri bize karşı bizim gibi samimi ve sorun çözücü davranmıyorlar. İlkelerimiz ve programımız çerçevesinde halkımız ne istiyorsa bunu yerin getiririz. AKP ve MHP kırmızı çizgi siyaseti izliyor. HDP'ye karşı yok sayma siyaseti izleniyor. AKP ve MHP kriz içerisinde. MHP çağdışı kalmış Türkiye siyasi tarihinin karanlığına gömülmesi gereken bir anlayışla hareket ediyor. Kimse HDP'nin varlığı ve gücünü reddetme lüksüne sahip değil. HDP bugün ve yarının siyasi merkezi gerçeğin değiştiremezsiniz. AKP'nin koalisyon için iki seçeneği var ve bunlar üzerinde tartışıyor. AKP-MHP ve AKP- CHP .  Davutoğlu HDP ile mümkün değil diyor. Bizim tek sınırımız ilkeler ve programımızdır. Bunlar da barış, demokrasi ve adalettir."

(Osman BEKLEYEN- Murat ÇAĞLAR / DHA)