Yüksekdağ: Selahattin Demirtaş'a dönük açık bir suikast girişimi

Yüksekdağ: Selahattin Demirtaş'a dönük açık bir suikast girişimi
Yüksekdağ: Selahattin Demirtaş'a dönük açık bir suikast girişimi
Selahattin Demirtaş'a, dün Diyarbakır'da suikast girişiminde bulunulduğu iddialarıyla ilgili konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ "Suikast hareketi tek başına kriminal bir vaka değil siyasi bir vaka. 9 milimetrelik bir zırhlı camda, 2 milimetrelik bir oyuk oluşturacak bir çarpma. Diyarbakır Valiliği konunun üzerini örtme telaşı ile bu izin bir kurşun izi olmadığını açıkladı" dedi ve ekledi: "Yapılan değerlendirmeler ışığında, saldırıya ilişkin tek bir seçenek kalıyor...

RADİKAL - HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a, dün Diyarbakır'da suikast girişimi yapıldığı iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Yüksekdağ,  "Partimiz, gerilim ve şiddet siyasetinin saldırılarına hedef oluyor. Bu saldırıların son örneği de dün Diyarbakır'da sayın Selahattin Demirtaş'a dönük olarak gerçekleştirildi. Bizce açığa çıkan veriler ve tanıklıklara dayanarak açık bir suikast olarak yaşanmış bir saldırıydı. Suikast hareketi tek başına kriminal bir vaka değil siyasi bir vaka. Diyarbakır Valiliği konunun üzerini örtme telaşı ile bu izin bir kurşun izi olmadığını açıkladı" dedi.

'ÜZERİ KAPATILMAK İSTENİYOR'

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, MYK üyeleriyle birlikte basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Selahattin Demirtaş'a, dün Diyarbakır'da suikast girişimi yapıldığı iddialarına ilişkin Yüksekdağ, şunları söyledi: "Partimiz geride bıraktığımız aylar boyunca Türkiye'deki barış ve demokrasi mücadelesinin bir savunucusu olarak gerilim ve şiddet siyasetinin saldırılarına hedef oluyor. Bu saldırıların son örneği de dün Diyarbakır'da sayın Selahattin Demirtaş'a dönük olarak gerçekleştirildi.

Bizce açığa çıkan veriler ve tanıklıklara dayanarak açık bir suikast olarak yaşanmış bir saldırıydı. Dünden itibaren Türkiye gündemini alt üst etmesi gereken bir gelişme olmasına rağmen karşımızda siyasi iktidar ve onun yönlendirdiği kamuoyu, medya organları suskunlukla geçiştirmeye ve geçersiz açıklamalar ile bu olayın üstünü örtmeye çalışıyor. Ancak dün gerçekleştirilen saldırı, açık bir suikast olarak yaşanmış bir saldırıdır. Çok şükür sayın Selahattin Demirtaş'ı vuran hedefine ulaşan bir saldırı olarak sonuçlanmadı. Bu suikast saldırısı ancak geride bıraktığımız bütün bir süreç boyunca geliyorum diyen ve değişik dönemlerde gelen kendisini hissettiren bir saldırı konseptini örneğiydi. Onun son ve şiddetli örneklerinden birisi olarak yaşandı."

Demirtaş'tan suikast iddiası yorumu: Ölüm Allah'ın emri

'GERİYE TEK SEÇENEK KALIYOR'

Olayın gerçekleşmesine ilişkin de Yüksekdağ şu ifadeleri kullandı:  "Dün akşam saatlerinde sayın Demirtaş ailesinin evine ziyaret gerçekleştirdikten sonra kendi evine doğru giderken gerçekleştirildiğini düşündüğümüz bir saldırı bu. Aracı hareket ahalindeyken gerçekleştirilen bir saldırı. Sayın Demirtaş'ın oturduğu bölümde kafa, baş hizasına denk gelecek şekilde bir kurşun izi tespit edilmiş koruma polisleri, görevlileri tarafından. Araç durduktan sonra görevlilerin gördüğü ve tespit ettiği bir kurşun izi bu yapılan değerlendirmeler ve tanıklıklardan hareketle bir sonuca ulaştığımızda, aracı bekleme halindeyken yanında çok yoğun koruma ve polislerin olmasından dolayı gerçekleştirilecek bir saldırı ve iz değildir bu. Herhangi bir sert cisim tarafından da oluşacak bir iz değildir. Koruma ve bazı bilirkişilerin gözlemleri sonucu bunun bir kurşun izi olduğu tespit edilmiş durumda. Bekleme halindeyken bu izin veya bu çarpmanın oluşmadığı net bir kanaat oluştuğu için. Geriye tek bir seçenek yani araç hareket halindeyken Selahattin bey ailesinin annesinin, babasının evinden kendi evine giderken bu kurşun izinin çarpmanın oluştuğunu söyleyebiliyoruz.
Selahattin Demirtaş'a suikast girişimi


'9 MİLİMETRELİK BİR ZIRHLI CAMDA, 2 MİLİMETRELİK BİR OYUK OLUŞTURACAK BİR ÇARPMA'

Aracın camının zırhlı olması Allah korusun bir ölüm olayın gerçekleşmesini engellemiş. 9 milimetrelik bir zırhlı camda, 2 milimetrelik bir oyuk oluşturacak bir çarpmadan bahsediyoruz. Olayın ardından savcılığa yapılan suç duyurusu ve uzman emniyet birimlerinin devreye girmesinden sonra, yapılan incelmelerden ne yazık ki sağlıklı bir açıklama, sonuç elde edilebilmiş değil. "

Diyarbakır Valiliği'nin konuya ilişkin açıklamalarını eleştiren Yüksekdağ, "Diyarbakır Valiliği konunun üzerini örtme telaşı ile bu izin bir kurşun izi olmadığını açıkladı. Herhangi bir kriminal araştırmayı istedikleri zaman bir sorunu, saldırıyı örtbas etme niyeti taşıdıkları zaman çok kısa süre içerisinde tamamlamayı başarıyor beceriyorlar. Özelikle Diyarbakır valiliği bu konuda mahir olduğunu becerikli olduğun bir kere daha gösterdi. Çok kısa bir süre sonra akşam saatlerinde bunun herhangi bir sert cisimle oluşan iz olduğunu açıkladı. Bu yolla konuyu derinlemesine araştırması, sorgulaması gereken bir makam , sorunun üstünü örtmeye dönük bir siyasi yaklaşım ve tutum geliştirdi" dedi.


'SUİKAST HAREKETİ  TEK BAŞINA KRİMİNAL BİR VAKA DEĞİL SİYASİ BİR VAKA'

Yüksekdağ, "Suikast hareketinin kriminal bir vaka olmadığını düşünüyoruz tek başına. Bu siyasi bir vakadır. Siyasi saldırı konseptinin sürecinin parçası, uzantısıdır. Daha önceki süreçte, partimize dönük bütün saldırılar aslında bu son saldırıyı işaret ediyordu. Partimize dönük gerçekleştirilen bütün saldırıların failleri açığa çıkartılmadı. Açıkta olan faillerde cezalandırılamadı. Hükümet devlet koruması ile ödüllendirildi" dedi.

'O TIRLAR IŞİD'E GİTTİ'

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Türkiye'nin Suriye politikasına ve MİT tırları ile ilgili olarak, "Türkiye'nin Suriye iç siyasetine müdahale yaklaşımlarının hiçbir karşılığının olmadığı görülmüştür. Kürtler, Türkmenler, Ezidiler, Araplar, Arap Alevi halklarımız da Suriye sınırları içerisinde demokratik Suriye sınırları içerisinde kendi yaşam alanlarını koruma hakkına sahiptir. O tırların, silahların çok önemli oranda IŞİD'e oradaki cihatçı gruplara gönderildiğini düşünüyoruz" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, MYK üyeleriyle birlikte basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye'nin Suriye politikasına ve MİT tırları ile ilgili olarak Yüksekdağ, "Kürtler, Türkmenler, Ezidiler, Araplar, Arap Alevi halklarımız da Suriye sınırları içerisinde demokratik Suriye sınırları içerisinde kendi yaşam alanlarını koruma hakkına sahiptir. Ve bizler bunun koşullarının Suriye halkları tarafından yaratılması ve oluşturulmasını istiyoruz. Türkiye hükümeti tarafından Suriye iç siyasetine müdahale anlamına gelen yaklaşımların hiçbir karşılığının olmadığı üstelik çok zararlı sonuçlar ortaya çıkardığı görülmüştür" dedi.

Yüksekdağ, "Üstelik o tırların, silahların çok önemli oranda ve esas olarak IŞİD'e ve oradaki cihatçı gruplara gönderildiğini düşünüyoruz. Bizim bu iddiamızı geçersizleştirerek gelişme yaşanmamıştır Türkiye'de. Bizler hala tırlar dolusu silah göndererek Suriye'de, PYD'yi eğer Fırat'ın batısına geçersen seni vururuz diyerek tehdit ederek, Suriye'de PYD hedeflerini vurmaya devam ederek doğru bir seçenek oluşturulamayacağını düşünüyoruz. Tam tersine bölgedeki savaş, şiddet ve kaos ortamını perçinleyecektir, güçlendirecektir" dedi. 
DHA-Hakime TORUN