Yüksekova Belediye eşbaşkanları görevden alındı

Yüksekova Belediye eşbaşkanları görevden alındı
Yüksekova Belediye eşbaşkanları görevden alındı
Yüksekova Belediye Eşbaşkanları Ruken Yetişkin ve Tacettin Safalı ile bir belediye meclis üyesi, 13 Ağustos'ta öz yönetimin ilan edildiği basın açıklamasına katıldıkları gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındılar.

İçişleri Bakanlığı'nın Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'ne gönderdiği talimatla haklarında soruşturma başlatılan DBP'liYüksekova Belediye Eş Başkanları Ruken Yetişkin ve Tacettin Safalı ile Belediye Meclis üyesi Nazife Evin görevlerinden uzaklaştırıldı. Ruken Yetişkin, Tacettin Safalı ve Nazife Evin hakkında verilen uzaklaştırma gerekçesi, 13 Ağustos tarihinde öz yönetimin ilan edildiği basın açıklamasına katılması olarak gösterildi.

'ÖZ YÖNETİM' İLAN EDİLEN TOPLANTIYA KATILDILAR

Yüksekova'da 13 Ağustos'ta yapılan "öz yönetim" çağrısının ardından toplantıya katılan belediye eş başkanları hakkında inceleme başlattı. Mülkiye başmüfettişince hazırlanan ve İçişleri Bakanlığına sunulan raporda, Yetişkin, Safalı ve Evin'in "Devletin kurumlarını, kanunlarını, hukukunu ve sistemini tanımadıklarını, devlete karşı öz savunmalarını geliştireceklerini ilan ettikleri" basın açıklamasına katıldıkları vurgulandı. Raporda, söz konusu öz yönetim açıklamasının ardından Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığınca Türk Ceza Kanunu'nun " Suç işlemeye alenen tahrik" ve "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından soruşturma başlatıldığı kaydedildi.
Aynı gerekçeler esas alınarak Yüksekova Sulh Ceza Mahkemesince verilen kararda şüpheliler hakkında arama ve yakalama kararı verildiği bildirilen raporda, "İsnat edilen suçun niteliği ve yakalama kararı göz önünde alınarak Yetişkin, Safalı ve Evin'in anayasanın 127'nci maddesinin 4. fıkrası ile Belediye Kanunu'nun 47'nci maddesi gereğince görevden uzaklaştırılmalarının uygun olacağı belirtilmektedir"ifadesi kullanıldı.

İŞTE O MADDE

Belediye eşbaşkanları ve meclis üyesinin görevden uzaklaştırılmasına gerekçe gösterilen anayasanın 127. maddesinde şu hüküm yer alıyor:
"Mahalli idarelerin seçilmiş organlarının, organlık sıfatını kazanmalarına ilişkin itirazların çözümü ve kaybetmeleri konusundaki denetim yargı yoluyla olur. Ancak görevleri ile ilgili bir suç sebebiyle hakkında soruşturma veya kovuşturma açılan mahalli idare organları veya bu organların üyelerini, İçişleri Bakanı, geçici bir tedbir olarak, kesin hükme kadar uzaklaştırabilir."

DHA/AA