Yüksekova'da HDP seçim aracına silahlı saldırı iddiası

Yüksekova'da HDP seçim aracına silahlı saldırı iddiası
Yüksekova'da HDP seçim aracına silahlı saldırı iddiası
Bingöl'de HDP'ye ait bir seçim aracının kurşunlanarak şoförünün öldürülmesinin ardından bir saldırı daha... Hakkari'de seçim çalışmalarından dönen içinde parti çalışanlarının bulunduğu HDP'nin seçim aracına kimliği belirsiz kişilerce ateş açıldığı öne sürüldü.

RADİKAL- Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde seçim çalışmalarından dönen ve içinde İl Genel Meclisi üyeleri ile parti çalışanlarının da bulunduğu HDP'nin seçim aracına ilçeye 25 kilometre mesafedeki çöplük mevkisinde kimliği belirlenemeyen kişi veya kişilerce ateş açıldığı iddia edildi. Açılan ateş araca isabet etmezken, konuya ilişkin bilgi veren parti yetkilileri, ilçeye gelirken bir patlama sesi duyduklarını, patlamanın nedenini öğrenmek için araçtan indikleri esnada araca doğru ateş açıldığını belirttiler. Ateş açılması üzerine araca binerek hızla uzaklaştıklarını aktaran parti yetkilileri, saldırıya ilişkin savcılığa şikayette bulunacaklarını söylediler.

İHD'den Karlıova'da HDP aracına saldırı raporu: Mor bir araç takip ediyordu


PROTESTO EYLEMİ DÜZENLEDİ
Saldırı haberi üzerine HDP tarafından Karlıova'daki silahlı saldırılarının da protesto edildiği eylem düzenlendi. HDP Hakkari milletvekili adayı Abdullah Zeydan ile HDP, DBP ve DTK yöneticileriyle belediye eşbaşkanlarının da katıldığı açıklama için eski cezaevi kavşağında bir araya gelindi. Burada konuşan Gever Demokratik Toplum Meclisi Eşbaşkanı Şerafettin Dede, AK Parti 'nin provokasyonlarında son günlerde artış yaşandığına işaret ederek, " AKP hükümetinin elinde bir şey kalmamış, halkın arkasında olmamasından dolayı, evlere yapılan operasyon, gözaltı, insanlarımızı katletmekle HDP'nin önünü kesmeyi amaçlamaktadır. Biz AKP'nin bu uygulamalarını kınıyor, halkımızı son 3 günde daha sakin ve provokasyonlara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz" dedi.

(CİHAN)