'Yumuşayın' mesajı

KKTC'de CTP lideri Mehmet Ali Talat'ın hükümet kurma çalışmalarının tıkanma noktasına geldiği saatlerde, Bakanlar Kurulu toplantısından KKTC'deki taraflara 'sert açıklamalardan uzak durun' mesajı çıktı.

ANKARA - KKTC'de CTP lideri Mehmet Ali Talat'ın hükümet kurma çalışmalarının tıkanma noktasına geldiği saatlerde, Bakanlar Kurulu toplantısından KKTC'deki taraflara 'sert açıklamalardan uzak durun' mesajı çıktı.
Dün yapılan 4.5 saatlik Bakanlar Kurulu toplantısının önemli bir bölümünde,
Dışişleri Bakanlığı'nın Kıbrıs'ta Annan Planı çerçevesinde çözüm öneren yeni planı ele alındı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, toplantıdan önce Çankaya Köşkü'ne çıkarak planı Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e sundu.
Toplantı sonrasında Hükümet Sözcüsü Çiçek, devletin kurumları arasında Kıbrıs konusunda görüş ayrılığı bulunduğuna ilişkin haberlere dikkat çekerek şöyle konuştu: "Medya Kıbrıs'ta sorunun çözümüne katkıda bulunmak istiyorsa, resmi beyanları dikkate almalıdır. Aksi davranışlar Türkiye'nin çabalarına zarar verir. Geleneği olan bir devlet böyle bir meseleyi devletin bütün kurumlarıyla oturup konuşarak belirler. Kurumlar arasında bir ihtilaf varmış gibi yansıtmak bu davaya büyük zarar verir."
Türkiye'nin Annan Planı çerçevesinde bir müzakere sürecinin başlamasını istediğini belirten Çiçek, hükümete sunulan planın diğer temel unsurlarını şöyle açıkladı: "Belli bir süreçte sorun çözülemezse bunun sorumlusu Türkiye olmayacaktır. Türkiye, müzakereleri Sayın Denktaş'ın yürütmesini istemektedir. Bugüne kadarki sıkıntıları göz ardı etmeden, geleceği de iyi okuyarak, bu müzakere sürecini başlatmak istiyoruz."
KKTC'deki taraflara sertlikten kaçınmalarını öneren Çiçek, şunları söyledi:
"Kıbrıs'ta sorumluluk taşıyanlar olabildiğince birlik ve beraberlik içinde hareket etmelidir. Bunu zedeleyecek, zora sokacak, yarın yan yana gelerek konuşmalarına engel teşkil edecek beyan ve davranışlardan kaçınmaları gerekir. Seçmen iradesini açıkça ortaya koymuştur. Bunu doğru anlamak lazım. Sertlik yanlışı görüş ve tavırların kimseye faydası yok."
Yakın bir tarihte KKTC'li liderlerin Türkiye'ye davet edileceğini belirten Çiçek, "Bir mutabakata varmamız lazım ki, dışa karşı bu müzakereyi daha açık daha net sürdürelim" dedi.