Yurdum insanının seçim tecrübesi: Daha önce kaç kere oy kullandınız?

Yurdum insanının seçim tecrübesi: Daha önce kaç kere oy kullandınız?
Yurdum insanının seçim tecrübesi: Daha önce kaç kere oy kullandınız?
Türkiye 1 Kasım'da yeniden sandık başında buluşacak. Bazılarımız bu heyecanı ilk kez yaşarken, bazılarımız ise daha önce sayısız hükümeti sandık başında belirleme tecrübesine sahip. Peki bu seçimde oy kullanacak seçmenlerin seçim tecrübesi ne oranda?

RADİKAL - Milletvekili seçimleri normal şartlarda dört yılda bir yapılan demokrasimizin rutin bir faaliyeti. Ancak 7 Haziran sonuçları gibi bazı durumlarda seçimler art arda yapılabiliyor. Bu noktada Türkiye 'deki seçmenin seçim tecrübesi de büyük bir öneme sahip. Misal A&G Araştırma Şirketi Müdürü Adil Gür, 7 Haziran seçimlerinden birkaç gün önce yaptıkları ve seçim yasakları nedeniyle kamuoyuyla paylaşılmayan anketin sonuçlarını şöyle yorumluyor; “2-3 Haziran’da yaptığımız araştırmaya göre 23 yaş altı seçmenlerde AK Parti yüzde 29.5, HDP 23.8, CHP 23.7 ve MHP 18.9 oy oranına sahipti. Bu sonuçlara göre gençlerin oy oranı AK Parti için genel ortalamanın altında kalırken muhalefet partilerinde ortalamalarının üzerinde bir orana sahip. Yaş yükseldikçe AK Parti’nin oyunun yüksek olmasının temel nedeni siyasi söylemlerin geçmişle kıyaslamalar içermesi. Gençler Türkiye’deki eski durumu hatırlamıyor veya bilmiyor. Bu da eğilimlerinde etkili oluyor. Zamanlarının büyük çoğunluğunu sosyal medyada geçiren gençler, bu mecraları iyi kullanan muhalefete eğilim sergiliyor."

Hal böyleyken seçmenin daha önce katıldığı seçim sayısıyla orantılı oran gerçekten büyük önem taşıyor. Çünkü son seçimler de gösterdi ki gençler apolitik olmaktansa sandık başına gittiklerinde seçimlerde büyük etkiye sahipler. Daha önce oy kullanmamış seçmenlerin, her yeni seçimde oranlarının giderek yükseldiği bazı anketlerde ipucu olarak karşımıza çıksa da, biz bir de Radikal okurlarının seçim tecrübesini ölçmek istedik. Bakalım Radikal okurunun seçim tecrübesi ne yönde...