@sarikayaercan

Zafer Üskül: Bağımsız bakanlar yemin edemezlerse çekilmeleri gerekir

Zafer Üskül: Bağımsız bakanlar yemin edemezlerse çekilmeleri gerekir
Zafer Üskül: Bağımsız bakanlar yemin edemezlerse çekilmeleri gerekir
Eski Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Zafer Üskül bağımsız bakanların görev yapabilmeleri için yemin etmeleri gerektiğini söyleyerek "Yemin edemezler ise çekilmeleri gerekir" dedi.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

Seçim hükümetinin bağımsız bakanlarının yemin edip etmeyeceğinin oylanması ve CHP , MHP ve HDP'nin oyları ile bağımsız olmadıkları gerekçesiyle yemin etmemeleri yönünde karar çıkması TBMM 'de krize neden oldu.CHP ve MHP Bakanlar Kurulu 'nun yenilenmesi gerektiğini yönünde görüş bildirdi.

CHP, MHP ve HDP aynı oyu verdi, TBMM'de yemin krizi çıktı

Bakanlar yemin edemezse ne olacak? sorusunu Radikal'e değerlendiren Eski Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Zafer Üskül, yemin edemeyen bakanların çekilmesi gerektiğini söyledi. Üskül şunları dile getirdi: "Bakanlığa Meclis dışından atanan isimlerin Meclis'in ilk toplantısında yemin etmeleri gerekiyor. Yemin etmeleri aynı zamanda Meclis'in güvenini de almaları anlamanı geliyor. Gerçi geçi hükümetin bir güven oyu alması gerekmiyor ama bağımsız bakanların dokunulmazlıktan yararlanması ve görev yapabilmesi için yemin etmeleri şart. Bu nedenle eğer bu bakanlar yemin edemez ise çekilmeleri gerekir, görev yapamazlar." 

Bağımsız bakanlar yemin edemez ise ne olacak?

550 vekil 'elektronik oylama' yaptı, 556 oy çıktı