'Zamanında Emniyet Müdürü olduğunuzu hatırlıyor musunuz?'

'Zamanında Emniyet Müdürü olduğunuzu hatırlıyor musunuz?'
'Zamanında Emniyet Müdürü olduğunuzu hatırlıyor musunuz?'

MHP'li Kaya ve BDP'li Önder görüşme sonrası açıklamalar yaptı.

Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu 12 Eylül'ün Emniyet Genel Müdürü Refet Küçüktiryaki'yi dinledi ama sadece "hiçbir şey hatırlamadığını" öğrendi!

İSTANBUL - Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, Dolmabahçe Sarayı'nda toplandı. Başkanlığını Ak Parti İstanbul Milletvekili Nimet Baş'ın yaptığı ve MHP Milletvekili Attila Kaya ve BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in yer aldığı komisyon 12 Eylül döneminin Emniyet Genel Müdürü Refet Küçüktiryaki'yi dinledi.
Yaklaşık bir saat süren görüşme sonrası salondan ilk olarak, dönemin Emniyet Genel Müdürü Refet Küçüktiryaki çıktı. Basın mensuplarının sorularına yanıt vermeyeceğini söyleyen Küçüktiryaki Dolmabahçe'den yürüyerek ayrıldı.

 

 "ÖYLE BİR ŞEY DE OLMADI DEDİ"

Ardından Komisyon Başkanı Nimet Baş, Sırrı Süreyya Önder ve Atilla Kaya çıktı. Baş, görüşmeyle ilgili konuşmazken Önder ve Kaya basına bilgi verdi. BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, “Dönemin işkence merkezi olarak bilinen ve bu dönemde oluşturulan yerleri sorduk. Dal grubunu sorduk mesela... C-5'i sorduk. Malatya'daki Beyler Deresi hadisesini sorduk. Kenan Evren'in arşivinden çıkan ve görev yerlerindeki Alevi nüfusa dair yaklaşımlarını anlatan ve kendisine ait olduğu iddia edilen mektubu sorduk. Baba hepsine ‘hatırlamıyorum’, ‘bilmiyorum’ dedi. Böyle olunca 'zamanında Emniyet Genel Müdürü olduğunuzdan emin misiniz' dedik. İşkence de yok. Öyle bir birim de yok. Öyle bir şey de olmadı dedi" diye konuştu.


“ÖLÜMLERDEN HİÇ HABERİNİN OLMADIĞINI SÖYLEDİ”


MHP Milletvekili Atilla Kaya ise, “Buradan şöyle bir tablo ortaya çıkıyor. İhtilal öncesi Ankara Emniyet Müdürü'nü de dinlemiştik. Ankara Emniyet Müdürü topu genel müdüre atmıştı. Görmedim, duymadım, bilmiyorum demişti. Şimdi Emniyet Genel Müdürü'nü dinledik. O da hiçbir şeyden haberinin olmadığını, bu şeylerin kendisine gelmediğini, Türkiye'de işkence yapıldığını hiç duymadığını söyledi mesela. İşkenceden ölümlerden hiç haberinin olmadığını söyledi. Bu tabloya bakınca Türkiye'yi Allah korumuş. Bu yöneticilerin idare ettiği hiçbir şeyden haberi olmadığı. Hiçbir şeyi görüp duymadıkları bir Türkiye bugünlere gelmişse dualarla gelmiştir herhalde bunun başka bir izahı yok. Tatmin edici bir şey olmadı maalesef" diye konuştu.
Önder ve Kaya Nimet Baş'ın aracına binerek Dolmabahçe'den ayrıldı. (Ümit Türk/DHA)