Zana hep 'Türkiye' demiş!

Zana hep 'Türkiye' demiş!
Zana hep 'Türkiye' demiş!
1 Kasım Genel Seçimleri'nin ardından Meclis'e giren milletvekillerinin yemin ettiği 26. Dönem açılış töreninde, "metinde yer almayan ifadeler kullandığı" gerekçesiyle yemini geçersiz sayılan HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, 2011 Genel Seçimleri sonrasında gerçekleşen yemin töreninde de "Türk milleti" yerine "Türkiye milleti" ifadelerini kullanmıştı.

RADİKAL - 1 Kasım Genel Seçimleri'nin ardından Meclis'e giren milletvekillerinin yemin ettiği 26. Dönem açılış töreninde, "metinde yer almadığı ifadeler kullandığı" gerekçesiyle yemini geçersiz sayılan HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, 2011 Genel Seçimleri sonrasında gerçekleşen yemin töreninde de "Türk milleti" yerine "Türkiye milleti" ifadelerini kullanmıştı. 

Yemin töreni çıkışında gazetecilerin “Büyük Türk milleti mi dediniz, büyük Türkiye milleti mi?” sorusunu yanıtlayan Zana, “Bilinçli söylemedim. Ağzımdan öyle çıktı. Planladığım bir şey değildi. Demek ki bilinçaltı” diye konuşmuştu. Zana dün yaptığı açıklamada da 7 Haziran'da da 'Türkiye' dediğini açıklamıştı. Zana'nın bu kez 'Türkiye' kelimesini özellikle vurguladığı belirtiliyor.

1991'DE NE DEMİŞTİ?

SHP ve HEP arasındaki ittifak sonrasında 1991 yılında Diyarbakır milletvekili olarak Meclis'e giren Leyla Zana, kürsüye yakasında sarı kırmızı yeşil renkleri taşıyan bir mendil ve başında aynı renklerde bir saç bandı ile çıkmış, yeminin sonuna, "Bu yemini Türk ve Kürt halkı adına ediyorum" anlamına gelen "Ez vê sondê li ser navê gelê kurd û tirk dixwîm" cümlesini eklemişti.7 HAZİRAN'DA TEKLEMİŞTİ

Zana, 7 Haziran seçimleri sonrasında, 23 Haziran'da düzenlenen törende de yeminde yer alan "Türk milleti" ifadesini tekleyerek okumuştu. Zana'nın 23 Haziran 2015 ve 1 Ekim 2011 tarihlerinde ettiği yeminler sonrasında herhangi bir sıkıntı yaşanmamıştı. (t24)


Leyla Zana yemin etmezse ne olacak?

Yemin krizinden sonra Zana'dan ilk mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Leyla Zana sorusuna kısa yanıt

Leyla Zana yemine Kürtçe başladı!