Zana: Onlar halkın dışında

'Kürtler ne istiyor?' başlığıyla Avrupa'da gazetelere verdikleri ilanla Yaşar Kaya ve diğer Kürt aydınlarının tepkisini çeken Leyla Zana, eleştirilere sert yanıt verdi.

ANKARA - 'Kürtler ne istiyor?' başlığıyla Avrupa'da gazetelere verdikleri ilanla Yaşar Kaya ve diğer Kürt aydınlarının tepkisini çeken Leyla Zana, eleştirilere sert yanıt verdi. Zana, gelişmeleri şöyle değerlendirdi:
"Kürt aydınları savaştan önce de, savaşta da Kürt halkıyla beraber değillerdi. Şimdi de değiller. Biz parlamentoda da halkla beraberdik, bugün de beraberiz. Kürt aydınlarının kafası karışık. Her biri eline bir saz almış ve kendine çalıyor. 30 yıldır ülkeye adımını atmayanlar, 'Kürt halkı savaşsın, ölsün' diyorlar ve burada yaşamlarını sürdürüyorlar. Herkes iyi bilsin halk ülkede yaşıyor.
Halka öğüt vermeye kimsenin hakkı yok. Halka öğüt verenler gidip halka danışsın. Kürtler öyle bir merhalede ki hem özgürlüklerine, kimliklerine sahip çıkıyorlar, hem de diğer meselelerine sahip çıkıyorlar. Artık eskisi gibi sadece ekonomi ya da sadece sosyal yaşam demiyorlar. Bugün hepsini birlikte istiyorlar."
Kendisine yönelik eleştiriler üzerine "Ben köklerime bağlı biriyim" diyen Zana, tepkisini şöyle sürdürdü: "Bugün halk ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkmayanlar aydınlardır. Söylemek ve yapmak ayrı şeyler. Keşke onlar söylediklerini de yapabilselerdi.
'Türkiye'de eşit haklar istiyoruz'
Hepimizin gönlü büyük şeylerin olmasını istiyor. Fakat günümüz dünyasının koşullarını da göz önünde bulundurmamız gerekir. Aksi takdirde başaşağı düşeriz. Ben, bugün burda oturup, 'Kürt halkı şunu istiyor' diyemem, kimse bunu diyemez. Onların fikirlerine de saygı duyuyorum ama bizim isteğimiz başka bir şey.
Halk artık dünkü halk değil. Halk çok da akıllı yürüyor. 1999'da bu strateji ilan edildiğinde halk sahip çıktı. Halk doğrusunu görüyor. Nereye kadar yürüyeceğini biliyor. Biz, Kürtlerin kimliğinin güvenceye alınarak Türkiye'de eşit haklara kavuşmalarını istiyoruz. Bütün halkların kardeşliğini savunuyoruz."