Zana TBMM'de süresiz açlık grevine başladı

Zana TBMM'de süresiz açlık grevine başladı
Zana TBMM'de süresiz açlık grevine başladı
Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana TBMM'deki odasında açlık grevine başladı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, açlık grevini Diyarakır’da sürdüren BDP Milletvekillerinden bağımsız olarak TBMM’deki odasında, cezaevlerinde sürdürülen eylemlere destek için süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası BDP Grubu ile arası açılan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Zana, parti grubundan bağımsız olarak TBMM’deki odasında açlık grevine başladı. Zana, BDP Grubunu bilgilendirirken, grup yöneticileri Zana’nın “sağlık durumu” nedeniyle açlık grevine başlamasına karşı çıktı. Bunun üzerine Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk ile BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak, odasına giderek Zana’ı kararından vazgeçirmeye çalıştı. Ancak, ikna çabaları boşa çıktı. Zana’nın eylemini bir kaç gün TBMM’deki odasında sürdüreceği, daha sonra yeniden bir değerlendirme yaparak, Diyarbakır’Da eylemini sürdüren BDP’lilerin yanına gidebileceği kaşydedildi.

Zana, kısa bir süre önce de cezaevlerinde eylem yapan tutuklu ve hükümlüleri ziyaret ederek görüşmüştü.

Türk: Süresiz ve dönüşümsüz Zana’yı ikna çabaları yanıtsız kalan Türk, daha sonra basın toplantısı yaparak, “Sayın Leyla Zana, süreci tıkamaya yönelik bin mantıkla açlık grevine başlamış değildir. Tam tersine sürecin kolaylaşması, dialog ortamının oluşması için bugün açlık grevine girme kararı aldı. Sayın Zana Meclis’e mesaj vermek, topluma meaj vermek için Meclis’teki odasında sürdürme kararı aldı. Bizler de arkadaşlarımızın aldığı kararı saygı duyuyorduz. Leyla Hanım’ın sağlığı iyi değil. Bu sağlık nedenlerinden dolayı kendisinin girmemesini istedik, arkadaşlarımızla rica ettik. Kendisi kararlı olduğunu ifade etti. Kararına saygılıyız” dedi.

Başbakan’a yanıt Türk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın “rejime ihtiyaçları var” sözüne de yanıt vererek, “Açlık grevleri 64. gününe girdi. Mevcut talepler dışında, açlık grevlerinin en önemli en temel talebi, bu ülkede kör şiddetin ortadan kaldırılması, demokratik zeminde siyasetin yapılması ve demokratik zeminde Kürt sorunun tartışılması ve çözüme kavuşmasıdır. Ancak maalesef, siyaset dili bu açlık grevlerini durdurmaya yönelik değil. Tam tersine tahrik edici bir dil, bir üslupla yönetilmektedir. Oysaki bugün bu açlık grevleri karşısında herkesin üslubunu düzelterek, çözüme katkı sunacak, açlık grevlerinin bitirilmesine katkı sunacak bir tavır alması gerekirdi. Özellikle Sayın Başbakan’ın bu tahrik edici uslubu, gün geçtikçe umutlarımızı azaltıyor. Sayın Başbakan çok iyi bilsin ki, bizim rejime ihtiyacımız yok. Nefsimizi düzeltmeye yönelik bir ihtiyacın içinde değiliz. Yıllardan beri verdiğimiz mücadele ile kendimizi ispatlamışız, halkımızın demokratik taleplerini gündeme getirmekten ve tartışmaktan, bu taleplerin yerine getirilmesi için bedel ödemekten çekinmemişiz” dedi.