Zana: Yeni sayfa açtık

Eski DEP milletvekilleri Leyla Zana, Orhan Doğan, Selim Sadak ve Hatip Dicle, ABD ve AB üyesi ülkelerin misyon şefleriyle dün öğle yemeğinde bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise, eski DEP'lilerin yemek davetini kabul etmedi.

ANKARA - Eski DEP milletvekilleri Leyla Zana, Orhan Doğan, Selim Sadak ve Hatip Dicle, ABD ve AB üyesi ülkelerin misyon şefleriyle dün öğle yemeğinde bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise, eski DEP'lilerin yemek davetini kabul etmedi. Zana ve arkadaşları Mozart'ın Türk Marşı eşliğindeki beyaz çiçekler ve örtülerle bezeli yemekte
'siyasette yeni beyaz sayfa' açtıklarını duyurdu. Yemekte, Türkiye'in AB'ye alınması çağrısında bulunan Zana, şunları söyledi: "Değişim için ilk yapılması gereken öncelikle geçmişi unutmak. Bizler ülkemizde özellikle Kürt sorunundan kaynaklı tüm acıları kendi acımız olarak algılıyoruz. Bir daha yaşanmaması için elimizden geleni yapacağız.
Her koşulda barış, uzlaşı ve diyalogdan yanayız. Bu nedenle herkes kendi konumunda yeni bir sayfa açmalı ve barışçıl süreci egemen kılmalı.
Bölge insanı silah, inkâr, imha, asimilasyon ve ayrılıkçı düşünceye hangi koşulda olursa olsun tümden veda edilmesini arzulamakta. Yapılması gereken Kürt sorununu demokratik zemine çekmek ve bu zeminde barışçıl yöntemlerle kalıcı olarak çözmektir. Ne Türkü Kürtsüz, ne Kürdü Türksüz ne de her iki halkı Avrupa'sız düşünebiliriz.
Gosses: Kriter, barış ve kardeşlik
AB Dönem Başkanı Hollanda Büyükelçisi Sjoerd Gosses de şöyle konuştu:
"Türkiye'de çok farklı kökenlerden insanlar yaşıyor, tıpkı AB ve ABD'de olduğu gibi. Halkların bir arada yaşamasının anlamını, önemini biliyoruz. Barış ve kardeşlik her şeyden önemli. İşte Kopenhag Kriterleri de budur. Türkiye'de Kopenhag'a ulaşmak için yapılanları anlamlı buluyoruz ve devamını diliyoruz. Bu nedenle AB Komisyonu'ndan ve aralıktaki zirveden olumlu sonuçlar bekliyoruz" dedi.