Zina inadı TCK'yı doğmadan bitirdi

'Önerge mutlaka verilsin'
AKP, zinanın suç olarak TCK'ya taşınmaması konusunda CHP ile varılan mutabakatı bozmaya yönelince Meclis'in dün sabahki ilk toplantısı yapılamadı. Hemen sonra, Başbakan Erdoğan'ın "Önerge mutlaka verilsin" dediği ortaya çıktı.
Bahane: Başka yasalar var
CHP direnince zinayı 'cinsel sadakatsizlik' adıyla TCK'ya koyacak önerge verilemedi. AKP de yürütme ve yürürlüğe ilişkin son iki maddeyi geri çekti. Resmi bahaneyi Toptan açıkladı: TCK ile Ceza İnfaz ve CMUK bir bütün, birlikte çıkmalı.
AB de atlatılıyor!
AKP böylece Genel Kurul'da tekriri müzekkere veya ek madde yoluyla değişiklik imkânını elde tutarken, zina tartışması İlerleme Raporu'nun
açıklanacağı 6 Ekim sonrasına bırakıldı. CHP sert: "Olağanüstü toplanan Meclis'e saygısızlık."
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi
YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi
ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - İdam cezasını tümüyle kaldıran, Kürtçe yayını başlatan AKP, AB'ye
uyumda 'zina'ya takıldı. Zinanın TCK'ya taşınması ve hapisle cezalandırılması kararını, CHP'nin 'Meclis'i terketme' resti karşısında 'uzlaşmayı bozan taraf olmamak' endişesiyle uygulamaya koyamayan AKP, çözümü, tasarının yürütme ve yürürlüğü düzenleyen son iki maddesini Adalet Komisyonu'na geri göndermekte buldu. Uzlaşma doğrultusunda 343 madde Meclis Genel Kurulu'nda benimsendi ancak son
iki madde geri çekilince tasarı yasalaşamadı.
AKP bu taktikle, zina suçuyla ilgili yapılabilecek bir düzenlemenin, AB'nin 6 Ekim'de açıklayacağı İlerleme Raporu'nu olumsuz etkilemesini önlemeyi hedefledi.
Adalet Komisyonu, tasarının kabul edilen maddeleriyle ilgili yeni bir tasarrufta bulunamayacak, ancak tasarıya bir ek madde eklenmesini öngörebilecek. Komisyonda ek madde önerme kararı almazsa, Genel Kurul'da bu düzenleme tekriri müzekkere veya yeni madde ihdasıyla tasarıya eklenebilecek.
Erdoğan talimat verdi
AKP ile CHP arasında 14 Eylül'de 'ortak önerge' konusunda uzlaşmıştı. Ancak AKP'- den gelen 'Ortaklık dışında da önerge verebiliriz' sinyalleri üzerine Genel Kurul'da dün saat 11.00'de başlaması gereken görüşmeler, 14.00'e kadar ertelendi. Erdoğan'ın, AKP yöneticilerine 'Zina önergesinden vazgeçilmeyecek' talimatı verdiği anlaşıldı.
Genel Kurul'un ertelenmesiyle birlikte AKP'de önerge hazırlıkları başladı. Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan, grup yöneticileri ve hukukçu milletvekilleriyle bir araya geldi. Toplantıya Erdoğan'a yakınlığı bilinen Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile Genel Sekreter İdris Naim Şahin katıldı. Bu toplantıda ortaya çıkan seçenekler Başbakanlık binasına taşındı. TBMM'den ayrılan Çiçek, Toptan ve parti yöneticileri, Başbakanlık'ta, Erdoğan ile bir araya geldi.
Başbakanlık'taki toplantıda Erdoğan, CHP ile varılan uzlaşma ve AB'den gelen tepkileri anımsatan heyete "Toplumun ihtiyaçlarına cevap verecek bir düzenleme istiyorum" karşılığını verince, hapis cezalı seçenekler değerlendirildi. Zina konusunda TCK'ya yeni bir madde eklenmesi yerine, aile hukukunu düzenleyen 233. maddeye bir fıkra eklenmesi, zina tanımlamasından kaçınılması ve bunun yerine 'cinsel sadakatsizlik' ifadesinin kullanılması ve bir yıl hapis cezası önerilmesi benimsendi.
Başbakanlık'tan dönen AKP Grup Başkanvekili İpek, TBMM'de CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol ile görüştü. İpek, hazırladıkları önerge hakkında bilgi verip uzlaşmanın sürmesi dileğini iletti. Baykal'ı arayarak bilgilendiren Anadol, aldığı "Adı ister zina ister cinsel sadakatsizlik olsun, bu anlayışı yansıtan hiçbir önergeye destek vermeyiz" yanıtını İpek'e iletti.
Baykal: Meclis'i terk ederiz
Bunun üzerine Cemil Çiçek bir kez de CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ı arayarak yardım istedi ancak olumlu yanıt alamadı.
Baykal daha sonra arkadaşlarıyla yaptığı değerlendirmede, "Zinayı bir başka isim altında dayatıyorlar. Önerge verilirse uzlaşmanın bozulduğunu ilan eder Meclis'i terk ederiz. Bu yasa AKP'nin yasası olur, hesabını da AB'ye, kamuoyuna verirler" dedi. Bu açıklamalardan sonra CHP beklemeye çekildi. Ancak tartışmalı maddeler ortak önergelerle değiştirilmeye devam etti.
Gözler Genel Kurul'a ve aile hukukunu düzenleyen 233. maddeye çevrildi. Ancak AKP bu maddeye söz konusu önergesini vermedi. Kulise çıkan AKP milletvekilleri şaşkınlıklarını dile getirirken, AKP Grup Başkanvekilleri Eyüp Fatsa ile Sadullah Ergin gazetecilerin sorularıyla bunaldı. Ergin, yeni bir madde olarak ya da tekriri müzekkere yoluyla gelip gelmeyeceğine ilişkin sorulara "Bilemem, kara tren gecikir belki hiç gelmez" yanıtını vermekle yetindi.
Bu sırada Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TBMM'den ayrıldı. CHP ile uzlaşmanın sürmesinden yana olduğu belirtilen Çiçek'in, 233. madde görüşülürken önerge verilirse CHP'lilerden gelecek eleştirileri dikkate alarak Meclis'ten ayrıldığı yorumu yapıldı. Çiçek'in daha sonra Erdoğan ile
ikinci bir görüşme yaptığı bildirildi.
Görüşmelerde sona yaklaşılırken, CHP, AKP'yi yeni bir denemede bulunmaması konusunda uyardı. AKP'nin tekriri müzekkere ya da ek madde yolunu seçmesi olasılığını değerlendiren Baykal, arkadaşlarına "Bunun siyasi cinayet, siyasi ahlaksızlık olacağını AKP'ye iletin" talimatı verdi.
AKP'lilerle görüşmeleri sürdüren Anadol da, "Tekriri müzekkere olacağına inanmıyorum. Çünkü bu siyasi zina olur" dedi.
Uzlaşmayı bozmayan ve önerge vermeyen AKP, tasarının yürütme ve yürürlük dışındaki maddelerinin geçmesini sağladı. Sona gelindiğinde ise, tekriri müzekkere ya da ek madde yollarını kullanmaya cesaret edemeyen AKP çözümü, tasarının son iki maddesini komisyona çekmekte buldu. Böylece TCK tasarısı yasalaşamadı.
Adalet Komisyonu Başkanı AKP'li Köksal Toptan, TCK'nın, Ceza Muhakemeleri Usulü, Ceza İnfaz ve Bölge Mahkemeleri yasa tasarılarıyla bir bütün olduğunu, eşzamanda yürürlüğe girmemesi halinde uygulamada sorun olacağını söyledi. Toptan, tasarıyı bu nedenle komisyona çektiklerini öne sürdü.
CHP'liler AKP'nin kararına tepki gösterdi. Genel Kurul'da Mustafa Özyürek, Algan Hacaloğlu ve Canan Arıtman'ın da bulunduğu çok sayıda milletvekili AKP'lilere, 'Bu yaptığınız ayıp. O zaman olağanüstü toplantıya ne gerek vardı. Yakışmıyor' diye tepki gösterdi. AKP'liler ise suskun kaldı.
Çözüm Çiçek'ten geldi
CHP Grup Başkanvekilleri Ali Topuz, Kemal Anadol ve Haluk Koç ortak basın toplantısında, AKP'yi tutarsızlık ve samimiyetsizlikle suçladı, "13 maddeyi uzlaşmayla değiştirdik. Bu yasa zaten bir yıl sonra yürürlüğe girecekti. Gerekçeleri inandırıcı değil. Zina TCK'ya girecekse, AB yine aynı tepkiyi verecek. Bu işte cemaatleri ayağa kaldıran, bu baskıyı yaratan, bu baskıyı CHP'ye yönlendiren Başbakan Erdoğan'dır. Zinada bize Çin işkencesi yaptılar, her an nereden bir şey gelecek diye bekledik. AKP'nin AB treninin lokomotifi olmayacağı görülmüştür" dediler.
Tüm gün uzlaşma görüşmelerini yürüten Adalet Bakanı Çiçek ile parti yönetimi, son anda geliştirdikleri geri çekme formülünü Erdoğan'a akşam saatlerinde yaptıkları görüşmede kabul ettirdi. Çiçek'in, "Aksi takdirde CMUK ve İnfaz Yasası gibi kapsamlı tasarıları CHP ile uzlaşarak çıkarmamız zorlaşır" dediği öğrenildi. Erdoğan'ın onay vermesiyle formül hayata geçirildi.