'Zina' krizi AB'ye bulaştı

Zina krizi AB ile Türkiye'nin arasını açarken, AB üyesi ülkelerde de Ankara'yla üyelik müzakerelerine başlanması konusunda büyük bir başkaldırı gündeme geliyor.

VİYANA - Zina krizi AB ile Türkiye'nin arasını açarken, AB üyesi ülkelerde de Ankara'yla üyelik müzakerelerine başlanması konusunda büyük bir başkaldırı gündeme geliyor. Avusturya'da koalisyon ortağı olan aşırı sağcı Özgürlük Partisi, hükümet aralıktaki zirvede Türkiye'nin lehine bir karara varırsa koalisyonu bozma tehdidi savurdu.
Özgürlük Partisi'nin liderlerinden Heinz Christian Strache, Kurier gazetesine verdiği demeçte "Başbakan Wolfgang Schuessel görüşmelerin başlamasını desteklerse bu koalisyon ortaklarının güveninin kötüye kullanılması anlamına gelir ve işbirliği temelini ortadan kaldırır" dedi. Strache, "Bu AB'nin sonu olur" ifadesini de kullandı. Başbakan Schüssel'in lideri olduğu muhafazakâr Halk Partisi'nin üyeleri Türkiye'ye karşı. Oysa Özgürlük Partisi'ni koalisyona taşıdıktan sonra yabancı karşıtlığı yüzünden AB'nin tepkisini çekerek liderlikten ayrılan Jörg Haider ise kısa süre önce sürpriz bir çıkışla Türkiye'nin üyeliğine destek vermişti.
Karşıtlar geriledi
Avusturya'nın haftalık Format dergisinin yaptırdığı araştırmaya göre Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkanların sayısı 6 ayda yüzde 64'ten 61'e geriledi. Yaşlılar ve aşırı sağ eğilimli Özgürlük Partisi seçmenleri Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkarken, ankete katılanların yüzde 18'i kararsız kaldı.