Zina Meclis'e havale edildi

AKP, TCK tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda görüşülürken zinanın suç sayılması için önerge verecek. AKP yöneticileri "Takdir Meclis'in," Erdoğan,
"Önerinin arkasındayız" dedi.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi

ANKARA - AKP Merkez Yürütme Kurulu önceki gün, kamuoyundan yükselen tepkilere ve AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen'in uyarılarına karşın zinaya cezayı Türk Ceza Kanunu (TCK) tasarısı görüşmeleri sırasında TBMM'ye getirme kararı aldı. Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da parti örgütlerinden bu konuyu 14 Eylül'deki TBMM toplantısına kadar tabana 'daha iyi' anlatmalarını istedi.
Toplantıda Anayasa Mahkemesi'nin zina cezasını iptal gerekçelerinin yeterince anlatılamadığına vurgu yapan Erdoğan, "Anayasa Mahkemesi zinaya cezayı eşitliğe aykırılıktan iptal etti. Yoksa karar zinanın suç olmaktan çıkarılmasını istemiş değil. Bizim getirmek istediğimiz iptal gerekçelerine uygun. Eşitlik ilkesi gözetilerek bir düzenleme öneriliyor. Bunu tabana ve kamuoyuna anlatamadık. Teşkilat ve yöneticiler bunu tabana daha iyi anlatsınlar" dedi.
Toplantıda önergenin kabul ya da reddedilmesinin sorumluluğunun TBMM'ye bırakılması görüşü ağırlık kazandı. AB Komiseri Verheugen'in dün yaptığı "Bu, ancak bir şaka olabilir. Neden bu zamanda gündeme geldiğine anlam veremiyorum. Konu gözden geçirilmeli" açıklamasını da değerlendiren AKP yöneticileri, "Takdir Meclis'in" görüşünü dile getirdi.
'Asıl hedef imamlara siyaset'
CHP'li Adalet Komisyonu üyesi Orhan Eraslan, AKP'lilerin zina önergesini diğer önerilerini geçirmek için 'örtü' olarak kullandıklarını savunarak şöyle konuştu:
"Zina bahane, asıl amaçları din adamlarına siyaset serbestisi getirmek ve dini kıyafet giyenleri cezasız bırakmak. Zina neden ve nasıl gündeme getirildi belli değil. AKP içinden bile 'Nereden çıktı bu' sesleri bize kadar geliyor. Aslında zinayı diğer isteklerini geçirmek için örtü olarak kullanıyorlar. Zina önergesi ya komisyon salt çoğunluk sağlanmayarak ya da genel kuruldaki oylamada reddedilebilir. Herkes bununla uğraşırken onlar da din adamlarına siyaset yasağı öngören ve bazı kisvelerin giyilemeyeceğine ilişkin devrim yasasını yaptırıma bağlayan maddeleri istedikleri gibi değiştirecekler."