Zinada son söz AKP yönetiminin

AKP, Meclis'i yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) tasarısını görüşmek üzere 14 Eylül'de olağanüstü toplantıya çağırdı. Zinanın suç sayılması ve yaptırıma bağlanarak TCK'ya konulması ise AKP'nin 'parti kararına' kaldı.

ANKARA - AKP, Meclis'i yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) tasarısını görüşmek üzere 14 Eylül'de olağanüstü toplantıya çağırdı. Zinanın suç sayılması ve yaptırıma bağlanarak TCK'ya konulması ise AKP'nin 'parti kararına' kaldı. AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), CHP'nin bu amaçla getirilecek önergeye destek vermeyeceğini, ancak tasarının görüşmelerini de 'kilitlemeyeceğini' iletmesi karşısında kesin tavrını bugün belirleyecek.
AKP ile CHP arasında TBMM'nin olağanüstü toplanması konusunda uzlaşma dün kesinleşti. AKP, CHP'nin 14 Eylül'ü uygun bulması üzerine 200'ü aşkın milletvekilinin imzasını taşıyan olağanüstü toplantı çağrı önergesini dün akşam saatlerinde işleme koydu.
AKP, TCK tasarısına eklemek istediği zinanın suç sayılmasında ise yalnız kaldı. CHP'nin destek vermemesi, kadın örgütlerinin sert tepkisi ve AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen'den de zina uyarısı
alan AKP, konuyu dün Bakanlar Kurulu toplantısında değerlendirdi. Verheugen'in, kadın haklarının AB için taşıdığı önemi vurgulayarak bu yolda atılacak adımların ilerleme raporunu etkileyeceği uyarısı ve zinanın suç sayılmaması gerektiğini 'kişisel görüş' olarak ifade etmesi AKP yönetimini endişelendirdi. Bu konu bugün yapılacak MYK toplantısında ayrıntılı olarak değerlendirilecek ve önergenin verilip verilmeyeceği karara bağlanacak. Parti yetkilileri, AB'den gelen olumsuz değerlendirmelerin yanı sıra parti içindeki hareketçilerle 'milli görüş' çizgisinden gelen ekibin yoğun baskı uyguladığını, bu nedenle kararın MYK'da alınacağını belirtti.